Choć każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, to jednak kolejność osiągalnych etapów rozwojowych oraz nowych umiejętności noworodków i niemowląt jest ustalona i następuje w przybliżonym czasie. „Wspinanie” się po swoistych szczeblach nowych doświadczeń jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jednym z nich jest etap, kiedy pojawia się raczkowanie. W związku z tym wielu młodych rodziców zastanawia się: kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Jak wspomniano powyżej rozwój każdego dziecka jest nieco inny i zależy od jego indywidualnych możliwości i predyspozycji. Jednakże przyjmuje się, że dzieci zaczynają raczkować około dziewiątego miesiąca życia. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, gdyż niektóre niemowlęta osiągają tę zdolność nieco wcześniej, a inne dość późno. Dopóki nie przekracza się tak zwanych widełek rozwojowych lub dany etap rozwoju nie pomija się, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Jednak w sytuacji, w której rodzice mają wątpliwości co do prawidłowego rozwoju ich pociechy, warto je omówić podczas regularnych wizyt kontrolnych u pediatry. Mogą wystąpić bowiem sytuacje, w których opóźnione raczkowanie lub jego brak może być sygnałem poważniejszych dolegliwości dziecka.
Zobacz również: Kiedy zarasta ciemiączko? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Raczkowanie a poprzedzające je pełzanie
To, kiedy dziecko raczkuje zależy od jego indywidualnej gotowości do osiągnięcia tego niezwykle ważnego etapu rozwojowego. Pojedyncze przypadki dają sytuacje, w których mimo braku występowania innych chorób i dolegliwości dziecko nie raczkuje. Po prostu od razu zaczyna chodzić pomijając ten istotny etap przejściowy. W przeważającej jednak liczbie przypadków raczkowanie poprzedzone jest zdobyciem przez niemowlę umiejętności samodzielnego siedzenia. W tym momencie mięśnie pleców, nóg i ramion nabierają dostarczenie dużo siły, aby nie tylko utrzymać ciężar dziecka i równowagę. Mogą one również umożliwić mu świadome przemieszczanie się. Zazwyczaj raczkowanie poprzedzone jest bardzo sprawnym pełzaniem. W momencie odkrycia przez młodego człowieka bardziej efektywnego sposobu przemieszczania się jest porzucane. Należy jednak pamiętać, że etap pełzania jest również bardzo ważny dla rozwoju dziecka, ponieważ zapewnia rozwój mięśni rąk. Zdarza się, że małe dzieci pełzają niesymetrycznie. W takich sytuacjach rodzice powinni zachęcać dzieci do naprzemiennego ruchu rąk.
Sprawdź: Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Raczkowanie – ile trwa?
Określenie tego kiedy dziecko raczkuje i jak długo trwa ten proces jak wspomniano powyżej jest dość trudne. Dzieje się tak z uwagi na różnice rozwojowe niemowląt. Przyjmuje się, że maluchy raczkują zazwyczaj przez okres około trzech miesięcy. Początkowo są to mało zgrabne ruchy, które z czasem są coraz bardziej pewne i zapewniają efektywne przemieszczanie się.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Wpływ na rozwój malca
Z uwagi na to, że raczkowanie polega na naprzemiennym ruchu rąk i nóg, ma ono też inne zalety. Stymuluje prawidłowy rozwój połączeń między lewą a prawą półkulą mózgu i potwierdza fizjologiczne działanie ośrodkowego układu nerwowego. Co ciekawe dzieci, które w okresie niemowlęcym chętnie raczkowały mają mniejsze problemy związane z czytaniem, pisaniem i liczeniem, a dysleksja występuje u nich stosunkowo rzadko.
Poza korzystnym wpływem raczkowania na układ nerwowy, wzmacnia ono mięśnie ciała, w tym przede wszystkim kręgosłupa co ogranicza ryzyko powstawania wad postawy.
Raczkowanie pozwala malcowi trenować kontrolę nad ruchem własnego ciała, utrzymywać równowagę, przenosić ciężar ciała oraz środek ciężkości. Ten rodzaj aktywności wpływa znakomicie na rozwój koordynacji ruchowo – wzrokowej, orientacji w przestrzeni oraz ocenie prawidłowej odległości pomiędzy przedmiotami.
Kiedy dziecko raczkuje – nieprawidłowości
Podobnie jak w przypadku pełzania, rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zachowanie przez dziecka symetryczności podczas wykonywania poszczególnych ruchów. Każde niepokojące odchylenie od tego stanu powinno być konsultowane ze specjalistą, ponieważ może wynikać z nieprawidłowego napięcia mięśniowego wymagającego rehabilitacji. To, kiedy dziecko zaczyna raczkować powinno być od razu zauważone. Trzeba kontrolować rozwój pociechy. Poprzez systematyczne stosowanie właściwego zestawu ćwiczeń możliwe jest zniwelowanie tej asymetrii i dalszy prawidłowy rozwój dziecka.