Ile zarabia pilot samolotu?

0
188
ile zarabia pilot

Pilotowanie samolotu to bardzo odpowiedzialna praca. Jednak zarobki za ten rodzaj pracy wcale nie są małe. Na całość pensji pilota samolotów pasażerskich wpływa wiele czynników. Natomiast ostateczną kwestią są jego umiejętności i lata pracy. Zatem jaką kwotę pieniędzy zarabia pilot pracujący w polskich liniach lotniczych a jaką kwotę w zagranicznych?

Płaca minimalna

Ile zarabia pilot samolotów? To pytanie, na które odpowiedź interesuje wiele osób. Na pewno jego zarobki są większe aniżeli pracowników biurowych lotniska oraz reszty załogi samolotu. Na początku każdy pilot zarabia minimalną płacę, która uwarunkowana jest rodzajem i statusem linii lotniczych, dla której dany pilot wykonuje pracę. Zasada jest taka, że im większe i bardziej popularne przedsiębiorstwo lotnicze, im większy pilotowany samolot, tym większa jest stawka, jaka wypłacana jest pilotom samolotów. Ponadto bardzo duży wpływ na wysokość zarobków pilotów ma ich staż pracy oraz ilość godzin za sterami.

Ile zarabia pilot obsługujący krajowe linie lotnicze a ile zagraniczne?

Pracownik Polskich Linii Lotniczych rozpoczynający swoją karierę za sterami otrzymuje wypłatę w wysokości około 3 000 zł brutto. Dopiero w miarę podwyższania swoich kwalifikacji wypłata może sięgać aż do 11 000 zł i nawet do 19 000 złotych brutto, gdy zostaje on kapitanem dreamlinera.
Zarobki pilotów, pracujących w zagranicznych liniach lotniczych znacznie różnią się od polskich. W liniach Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą oni zarobić nawet do 60 000 zł a w Ryanairze 0d 70 000 do 90 000 brutto. Najmniej zarabiają piloci hiszpańskich linii lotniczych, nieco więcej brytyjskich. Natomiast w Lufthansie, średnie ich wynagrodzenie znajduje się w granicach od 25 000 do 80 000 złotych brutto. Ciekawostką może być fakt, że w Rosji za usługi pilotowania samolotem płaci się 65 000 złotych brutto miesięcznie a w Ameryce około 400 000 złotych brutto rocznie.
Jest to więc bardzo opłacalna praca, ale nie łatwa, odpowiedzialna i wymagająca określonego przygotowania.

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Pilotowanie samolotu to marzenie wielu małych chłopców, które potem przez życie zostaje brutalnie zweryfikowane. Skutkiem tego, nie każdego z nich marzenia się spełniają. Praca jest bardzo trudna, stresująca i zmianowa. Wymaga również od kandydata posiadania odpowiedniego stanu zdrowia. Zatem przed podjęciem nauki bycia pilotem samolotów, trzeba najpierw przejść konkretne badania lekarskie i przede wszystkim charakteryzować się bardzo dobrym wzrokiem i odpowiednią koordynacją ruchową.
W Polsce są dwie szkoły, które kształcą pilotów:
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie,
– Politechnika Rzeszowska.
W niektórych miastach organizowane są też specjalne szkolenia i kursy. Jednak tak zdobyte kwalifikacje dają tylko stopień młodszego oficera, a co za tym idzie również mniejszą pensję.
Pilot samolotów pasażerskich to również bardzo ciekawa praca, poszerzająca horyzonty i dająca ogromne możliwości zwiedzenia całego Świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here