Kiedy zrasta się ciemiączko?

0
164
kiedy zrasta się ciemiączko

Ciemiączko jest częścią ciała małego dziecka, która znajduje się na głowie. Są to pewnego rodzaju niezrośnięte miejsca w czaszce dziecka, dzięki którym poród przebiegał w dużo bardziej sprawny sposób. Na głowie niemowlaka można znaleźć kilka ciemiączek, jednak wśród nich najczęściej wymienia się ciemię przednie, czyli duże oraz ciemię tylne, czyli małe. Wiele osób zastanawia się, kiedy zrasta się ciemiączko. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Charakterystyka ciemiączka

Ciemiączko jest spojeniem na główce dziecka, które nie skostniało. Łączy ze sobą kości czaszki w przypadku noworodków oraz niemowląt, czyli najmniejszych dzieci. Dzięki istnieniu ciemiączka poród dziecka przebiega w dużo sprawniejszy sposób, ponieważ jego główka jest mniej sztywna. Ciemiączko sprawia, że czaszka jest bardziej elastyczna, co ma bardzo duży wpływ na przebieg procesu urodzin. Warto pamiętać o tym aspekcie.

Rodzaje ciemiączek

W przypadku małych dzieci można wymienić co najmniej kilka rodzajów ciemiączek. Wśród nich wymienia się następujące:
– ciemiączko przednie, które położone jest w środkowej linii czaszki i ma kształt latawca,
– ciemiączko tylne, które znajduje się za czubkiem głowy i ma kształt trójkąta o szerokości około jednego centymetra,
– ciemiączka boczne, czyli ciemiączko klinowe oraz ciemiączko sutkowe, które powinny zarosnąć już w życiu płodowym dziecka, jednak mogą występować u wcześniaków.

Rola ciemiączka

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciemiączko pełni bardzo istotne funkcje w życiu każdego dziecka. Jednak przede wszystkim głównym celem jego istnienia jest ułatwienie porodu i spełnia tą rolę doskonale. Dzięki temu, że kości czaszki nie są zrośnięte mogą na siebie nachodzić i się nie łamią. Jest to bardzo istotne podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Oprócz tego obecność ciemiączka u najmniejszych dzieci ułatwia również przeprowadzenie różnego rodzaju istotnych badań.

Problemy z ciemiączkiem

W przypadku ciemiączka u dziecka mogą wystąpić również różnego rodzaju nieprawidłowości, które warto skonsultować z lekarzem. Wśród nich wymienia się między innymi zapadanie się ciemiączka, które może być związane z odwodnieniem dziecka. Oprócz tego ciemiączko może być również wypukłe. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość występowania chorób bezpośrednio z tym związanych. Dodatkowo ciemiączko może być także tętniące lub pulsujące. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Zarastanie ciemiączka

Wiele osób zastanawia się, kiedy zrasta się ciemiączko. Jednak jest to proces bardzo dynamiczny, który u różnych dzieci może przebiegać w różnym wieku. Jednak ocenia się, że najczęściej ciemiączko przednie zarasta pomiędzy dziewiątym, a osiemnastym miesiącem życia. Natomiast ciemiączko tylne zrasta się pomiędzy szóstym, a ósmym tygodniem życia. Jest to czas bardzo zróżnicowany, zależny od indywidualnych cech każdego dziecka. Ciemiączko może zrastać się zarówno wcześniej, jak i później. Warto wszelkie nieprawidłowości konsultować ze swoim lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here