Co ogranicza powstawanie trądziku?

Trądzik zazwyczaj kojarzy się z okresem dojrzewania – przyjęło się, że to nastolatkowie muszą zazwyczaj walczyć z niedoskonałościami cery. Warto jednak pamiętać, że trądzik coraz częściej dotyka również osoby dorosłe, po 20., 30., a nawet po 40. roku życia. Decyduje o tym wiele czynników, ale na szczęście na wiele z nich mamy realny wpływ. Czym właściwie jest trądzik i jak on powstaje? W jaki sposób można z nim walczyć? Podpowiadamy.

Co to jest trądzik i jak powstaje?

Mówiąc o trądziku, najczęściej mamy na myśli trądzik pospolity, który może występować w wielu odmianach. To choroba przewlekła, która dotyka gruczołów włosowo-łojowych, zaburzając ich naturalną pracę. Prowadzi do łojotoku, bowiem nadmiar sebum staje się bezpośrednią przyczyną licznych stanów zapalnych. Mogą one przyjmować różnorodny kształt: od zaskórników – otwartych i zamkniętych – przez guzki, krostki czy grudki, aż po torbiele łojotokowe.

Jak powstaje trądzik? Warto pamiętać, że samo sebum nie jest szkodliwe, ponieważ pełni rolę naturalnej bariery ochronnej skóry. Natłuszcza ją i nawilża, a przede wszystkim blokuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W momencie, kiedy gruczoły produkują go za dużo, sebum zaczyna obciążać skórę i zatykać pory. Aparat włosowo-łojowy zostaje zablokowany, w zamkniętym przejściu gromadzą się bakterie, a ujścia mieszków włosowych ulegają nadmiernemu rogowaceniu.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik bardzo często ma również podłoże genetyczne: jeśli nasi rodzice i dziadkowie w przeszłości zmagali się z niedoskonałościami, to jesteśmy genetycznie uwarunkowani do powstawania podobnych zmian skórnych. Oczywiście możliwe jest uniknięcie choroby bądź też zminimalizowanie jej skutków, jednak to bardzo trudne zadanie.

Mowa także o androgenach, hormonach płciowych produkowanych przez gonady nadnercza. Silny łojotok może być wywołany faktem, że androgeny powstają w nadmiernych ilościach bądź też poziom białka odpowiedzialnego za wiązanie tych hormonów uległ obniżeniu. Duże zmiany hormonalne przechodzą także osoby w okresie dojrzewania.

Jak ograniczyć powstawanie trądziku?

Kiedy zauważymy u siebie zmiany skórne, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie wolno ich podrażniać. Wyciskanie pryszczy, próby ich zdrapania czy też stosowanie maści nieznanego pochodzenia może spowodować, że tylko pogorszymy stan zapalny. Wyciśnięta krostka zniknie na jakiś czas, jednak przyczyniamy się w ten sposób do rozsiewania bakterii.

Co na trądzik będzie najskuteczniejsze? Przede wszystkim ograniczenie spożycia słodyczy oraz napojów słodzonych. Nie mają żadnych wartości odżywczych, a cukry potrafią często odkładać się również w tkance tłuszczowej. Warto jest także wysypiać się i często zmieniać pościel, bowiem na kołdrze czy poduszce osadzają się drobnoustroje, które również wpływają na rozprzestrzenianie się trądziku.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – o czym warto pamiętać?

Mając trądzik, nie musimy rezygnować z makijażu. Pamiętajmy jednak, by wybierać produkty bez alkoholu i najlepiej na bazie naturalnych składników. Podstawowa jest także właściwa pielęgnacja.

Wieczorny rytuał powinniśmy rozpocząć oczywiście od zmycia kosmetyków kolorowych. W tym celu możemy wykorzystać płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu. Doskonale radzi sobie z usuwaniem makijażu, pozostawiając skórę gładką i miękką, ale także zwalcza pryszcze na twarzy. Dzieje się tak m.in. dzięki temu, że jego formuła została wzbogacona o cynk, który działa kojąco na stany zapalne.

Zobacz także: https://www.enh.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-pryszcza/

Redakcja enh.pl