Paczka do UK – jakie procedury musza być spełnione?

Każdy, kto zdecyduje się nadać paczkę do Anglii, powinien przede wszystkim sprawdzić dokładnie wybraną firmę kurierską, ponieważ często, w dzisiejszych czasach, trafić można na oszustów. Sprawdzić należy, jaką opinią cieszy się przewoźnik w Internecie i czy przesyłka na pewno trafi do UK.

Jak zmieniły się zasady nadania paczki do UK po Brexicie?

Aby paczka do UK dotarła bezpiecznie, należy spełnić szereg procedur, a niektóre z nich mogą być skomplikowane, zwłaszcza po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zanim zamówi się firmę przewozową i nada się paczkę kurierem, należy sprawdzić jej numer EORI. Jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Każda legalnie działająca firma kurierska musi go posiadać, ponieważ bez tego niemożliwy byłby transport paczek. Nadając przesyłkę, należy podać także, kto będzie odpowiedzialny za opłacenie cła i wszelkich opłat prawnych, a także ubezpieczenia ładunku. Przede wszystkim jednak musi być podany dokładny adres miejsca, gdzie paczka ma zostać dostarczona, napisany najlepiej wielkimi literami.

O czym jeszcze pamiętać, wysyłając paczkę do UK?

Przy wysyłaniu paczki do UK należy podać również kod HS. Jest to sześciocyfrowy numer, który klasyfikuje nadawaną rzecz. Na przesyłce musi być umieszczony list przewozowy, a w osobnej kieszonce faktura. Adres nadawcy i odbiorcy, a także numery identyfikujące pakunek, powinny być napisane wyraźnie, tak aby widoczne były z daleka. Także rodzaj przesyłanego produktu, jego wartość w walucie i waga musza być widoczne już na pierwszy rzut oka. Dzięki temu cały proces oclenia przebiegnie szybko i sprawnie.

Jaki jest koszt przesyłki do UK i od czego zależy?

Przesyłki zagraniczne są z reguły bardzo drogie. Dokładna cena uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim będzie to waga i wielkość przesyłki. Na koszt wysyłki paczki wpływa także odległość oraz sposób, w jaki zostanie ona dostarczona z Polski do Anglii. Paczka do UK, wysyłana drogą lądową, kosztuje znacznie mniej niż przesyłka wysyłana priorytetem lub samolotem. Cena przewozu wzrasta wtedy, kiedy przesyłkę się ubezpiecza lub znajduje się w niej towar bardzo kruchy. Niedawny Brexit wpłynął również na to, że ceny transportu są znacznie wyższe.

Jak najkorzystniej wysłać paczkę do UK?

W Wielkiej Brytanii mieszka wielu naszych rodaków, a rodziny pozostałe w kraju często przesyłają im paczki z rozmaitymi rzeczami. Usługi profesjonalnej firmy kurierskiej nie są tanie. Warto zdecydować się na transport lądowy, natomiast na priorytet i transport lotniczy tylko w awaryjnych sytuacjach. Dobrze jest wybrać kartony o małych gabarytach, ponieważ wielkość również wpływa na cenę. Standardowe przesyłki docierają przeważnie już po czterech dniach od nadania, natomiast ekspresowe po czterech. Nie warto zatem przepłacać. Wybrać należy przewoźnika sprawdzonego i znanego na rynku, ponieważ tylko wtedy ma się całkowitą pewność, że przesyłka nie wpadnie w niepowołane ręce lub pod niewłaściwy adres.

Redakcja enh.pl