Kim są cyfrowi nomadzi?

Na świecie pojawia się coraz więcej cyfrowych nomadów. Mowa tu o osobach, które dzięki technologii oraz dostępowi do sieci internetowej i urządzeniom mobilnym, zdecydowały się pracować zdalnie. Tacy ludzie wykonują rozmaite zawody niewymagające przebywania w określonym miejscu. Wymagają za to dostępu do sieci internetowej.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • kim jest cyfrowy nomada
  • cyfrowi nomadzi w Polsce

Zobacz także: https://www.enh.pl/reklama-w-internecie-w-roznej-postaci/

Dobra praca

Cyfrowi nomadzi to programiści, doradcy ds. marketingu, projektanci stron internetowych, copywriterzy, graficy, konsultanci SEO, tłumacze, prawnicy, blogerzy, a także właściciele wszelakich biznesów online. Do tego dolicza się też wirtualnych asystentów, a także psychologów świadczących swe usługi przez internet. W Polsce pojawia się coraz więcej cyfrowych nomadów. Okazuje się, że praktycznie wszystkie usługi, które da się przenieść do internetu, to potencjalne obszary, w których mogą pracować tacy ludzie. Zamiast ze stacjonarnego biura wykonują swoje obowiązki zawodowe z przestrzeni coworkingowych, wynajętych mieszkań, kawiarni, a nawet przerobionych na mobilne dom-biuro pojazdów. Wielu cyfrowych nomadów przeniosło się za granicę. Bardzo popularne kierunki to:
– Wyspy Kanaryjskie
– południe Hiszpanii
– południe Francji
– Grecja
– Australia
– Meksyk
– Tajlandia
– RPA
– Wietnam

Kim jest cyfrowy nomada?

Jedni wybierają sobie miejsce na parę miesięcy i osiadają w nim, inni natomiast decydują się na prawdziwe życie mobilne i przez pewną część roku są w ciągłej podróży. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ciągle się przemieszczać, gdyż cyfrowy nomada ma swoje biuro wszędzie tam, gdzie jest urządzenie mobilne oraz dostęp do internetu. Warto zaznaczyć, że cyfrowi nomadzi to nie hippisi, którzy sprzedają plecione bransoletki na ulicach turystycznych miasteczek. Nie są to też osoby podróżujące, które w zamian za jedzenie oraz spanie pracują, na przykład na farmach. Większość cyfrowych nomadów to osoby, które zdecydowały się zabrać swoją pracę do egzotycznych tropikalnych krajów.

Cyfrowi nomadzi w Polsce

Większość cyfrowych nomadów to ludzie wykształceni, zdolni, a także kreatywni. Dbają oni o swoją karierę oraz rozwój osobisty. Chcą też poznawać nowe miejsca i korzystać z atrakcji w wolnym czasie. Cyfrowi nomadzi rozwijają się w tym, co robią, ponadto znają języki obce na profesjonalnym poziomie. Co więcej, są zorganizowani, mają doświadczenie i dlatego mogą zajmować się tym, czym się zajmują. Trzeba też wiedzieć o tym, że nomadzi to spece od nowych technologii, internetu oraz wszystkiego, co online. Bardzo dużo z nich pisze i uczy się je promować. Część osób natomiast kręci vlogi oraz je publikuje. Tego typu tryb życia stwarza wiele okazji do uczenia się nowych języków, ale również do łapania dystansu do rzeczywistości. Cyfrowi nomadzi pracują też w różnym trybie. Jedni spędzają osiem godzin dziennie przed komputerem, inni pracują zadaniowo. Okazuje się, że różny jest również udział czasu, jaki w tym wszystkim zajmuje samo podróżowanie. Dla jednych to określone dni w tygodniu, dla innych całe tygodnie, o czym nie każdy wie.

Redakcja enh.pl