Przedsiębiorcy nieustannie muszą dążyć do tego, aby zdobywać i rozwijać swoją wiedzę o finansach. Systematycznie inwestują, podejmują decyzje w oparciu o analizę tego, jak wygląda kondycja finansowa firmy, a do tego niejednokrotnie myślą o dodatkowej gotówce uzyskanej dzięki kredytowi. Nietrudno się domyślić, że niedostateczna wiedza ekonomiczna może mieć poważne konsekwencje. Na szczęście, zakładając firmę nie trzeba posiadać doktoratu z zakresu ekonomii. Zawsze możliwe jest skorzystanie z usług profesjonalistów oferujących doradztwo finansowe.
Czego dowiesz się z artykułu:
- na czym polega doradztwo finansowe
- na co liczyć współpracując z doradcą finansowym
- kiedy pomyśleć o doradztwie finansowym
Zobacz także: https://www.enh.pl/czego-dotyczy-etyka-biznesu/
Na czym polega doradztwo finansowe?
Doradztwo finansowe coraz częściej jest opisywane nie tyle jako usługa, ile jako szereg usług, które oferują nam specjaliści dysponujący wiedzą na temat rynku finansowego. Zwykle są to osoby regularnie współpracujące z przedsiębiorstwami, a tym samym również zdające sobie sprawę z tego, jak taka współpraca powinna wyglądać i na co zwracać uwagę podejmując się jej. Doradca finansowy nie tylko planuje finanse, ale również jest w stanie we właściwy sposób przeanalizować to, jaka jest rzeczywista kondycja przedsiębiorstwa. Jego wnioski często są zaskoczeniem dla właściciela firmy, bo uświadamiają, jak poważne mogą być jej problemy. Trudno jednak o lepsze i bardziej rzetelne wsparcie, gdy chce się zniwelować dotychczasowe błędy i iść dalej.
Często można usłyszeć, że choć doradztwo finansowe jest przydatne, powinny korzystać z niego przede wszystkim największe podmioty. Warto jednak podkreślić, że jest to mit. Pomoc doradcy przyda się także firmom, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku. Już na tym etapie można przecież podjąć kilka tylko pozornie trafionych decyzji, których konsekwencje ponosi się przez lata.
Na co liczyć współpracując z doradcą finansowym?
Doradca finansowy nie zawsze oferuje ten sam zakres usług, stąd też nawiązanie współpracy powinno zawsze poprzedzić spotkanie, w czasie którego przedstawiciele każdej ze stron przedstawią swoje oczekiwania w tym zakresie. Przeważnie bazą dla współpracy są analizy określające finansową firmy oraz poszukiwania najlepszych dla danej firmy form jej dalszego wsparcia. Doradca finansowy wspiera też firmę wykonując interpretacje podatkowe, analizując umowy z potencjalnymi partnerami i rozpatrując oferty finansowe banków, które są gotowe na wsparcie finansowe konkretnego podmiotu.
Kiedy pomyśleć o doradztwie finansowym?
Nie ma sytuacji, o których moglibyśmy powiedzieć, że doradztwo finansowe jest w ich przypadku konieczne oraz takich, w których nie może się ono przydać. Każdy przedsiębiorca pracuje przecież w specyficznych dla siebie warunkach. Warto jednak pamiętać, że pomoc doradcy nie musi być czymś, z czego korzysta się jedynie w najtrudniejszych momentach. Przeciwnie, to właśnie regularne korzystanie z tego rodzaju wsparcia sprawia, że liczba trudnych momentów może być ograniczona do minimum. Doradztwo finansowe z zewnątrz pozwala na uporanie się z problemami. Jest jednak nieocenione także wtedy, gdy chce się rozwijać swoją firmę i zwiększać osiągane przez nią zyski. Nie jest usługą darmową, o wydatkach z nim związanych warto myśleć jednak jako o inwestycji.