Budowa zęba i odpowiednia jego pielęgnacja

Twoje zęby są jedną z najważniejszych części ciała, których stan decyduje o ogólnym stanie zdrowia i dobrym samopoczuciu. Pomagają w żuciu, trawieniu pokarmu i utrzymują mocną strukturę kości szczęki. Ponadto, chronią Cię przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chemikalia, temperatura i bakterie. Zrozumienie anatomii zębów jest ważnym elementem prawidłowego dbania o nie. Budowa zęba – sprawdź już dziś, z czego składa się ząb i jaką pełni rolę.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaka jest budowa zęba
 • ile zębów ma dorosły człowiek
 • funkcje zębów
 • dbanie o zęby

Zobacz także: https://www.enh.pl/zgrzytanie-zebami-w-nocy-bruksizm-przyczyny-objawy-i-mozliwosci-leczenia/

Budowa zęba

Zęby składają się z trzech głównych warstw – szkliwa, zębiny i miazgi.

 • Warstwa szkliwa jest najtwardszą tkanką w organizmie i chroni przed ścieraniem w wyniku szlifowania lub żucia.
 • Warstwa zębiny jest bardziej miękka od szkliwa, ale nadal twardsza od kości, Pokrywa wewnętrzne struktury zęba i służy jako warstwa ochronna dla nerwów i naczyń krwionośnych w jamie miazgi.
 • Jama miazgi znajduje się w centrum zęba. Zawiera nerwy, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę łączną, która utrzymuje ząb przy życiu poprzez dostarczanie do niego składników odżywczych.

Ile zębów ma dorosły człowiek?

Chociaż dokładna liczba zębów stałych, które może mieć dorosły człowiek, może się różnić, w przeważającej części ludzkie dorosłe osoby mają zazwyczaj 32 zęby stałe. Te struktury anatomiczne są niezwykle twarde i odgrywają istotną rolę w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, mówienie i inne.

Zęby składają się z dwóch różnych generacji: zębów mlecznych i stałych. Zęby mleczne (zwane również zębami niemowląt lub mlecznymi) to pierwszy zestaw dwudziestu zębów pierwotnych obecnych przy urodzeniu, natomiast zęby stałe zastępują je po kilku latach. Na przykład siekacze Twojego dziecka – cztery przednie zęby na górze i na dole – zostaną zwykle zastąpione w wieku siedmiu lub ośmiu lat. Co ciekawe, połączenie różnych rodzajów zębów w tej fascynującej strukturze umożliwia nam wykonywanie wielu skomplikowanych zadań z zadziwiającą skutecznością.

Funkcje zębów

Podstawową funkcją zębów jest żucie, które pomaga rozłożyć jedzenie na mniejsze cząstki, które mogą być łatwo strawione przez nasz organizm. Ponadto zęby pomagają nam tworzyć słowa podczas mówienia, a także nadają nam wyraz twarzy, kiedy się uśmiechamy lub marszczymy brwi. Działają one również jako bufor przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, kwasy lub ekstremalne temperatury, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić naszemu organizmowi, gdyby nie były kontrolowane. Wreszcie, zęby zapewniają wsparcie dla naszych szczęk i stabilizują je w ich gniazdach, aby zapobiec przesunięciu lub ruchowi podczas codziennych czynności, takich jak mówienie lub jedzenie.

Dbanie o zęby

Właściwa dbałość o zęby obejmuje:

 • szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem w celu ochrony przed ubytkami i chorobami dziąseł;
 • spożywanie zdrowej żywności, takiej jak owoce i warzywa;
 • regularne nitkowanie zębów w celu usunięcia cząstek jedzenia, które utknęły między zębami;
 • stosowanie płynu do płukania ust w celu ograniczenia gromadzenia się płytki nazębnej;
 • odwiedzanie stomatologa co 6 miesięcy w celu przeprowadzenia czyszczenia i kontroli;
 • unikanie palenia tytoniu i nadmiernego picia alkoholu;
 • noszenie w razie potrzeby aparatów dentystycznych, takich jak nakładki na zęby;
 • oraz unikanie słodkich przekąsek, które mogą prowadzić do ubytków.

Podsumowanie

Dbanie o zęby jest niezbędne do posiadania dobrego zdrowia jamy ustnej przez całe życie. Wiedza o ich anatomii – z czego się składają – i zrozumienie ich funkcji pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak najlepiej o nie dbać, abyś mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata! Poprzez przestrzeganie właściwych technik szczotkowania, jak również spożywanie zdrowych pokarmów w celu promowania higieny jamy ustnej wraz z regularnymi wizytami u dentysty pomoże Ci zapewnić zdrowe zęby przez całe życie! Z tą wiedzą w ręku, możesz teraz śmiało stawić czoła wszelkim problemom stomatologicznym z łatwością!

FAQ

Z czego zbudowany jest ząb?

Zęby składają się z trzech głównych warstw – szkliwa, zębiny i miazgi.

Jakie funkcje mają zęby?

Zęby pełnią funkcję żucia, tworzenia słów podczas mówienia, ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, wsparcia dla szczęk i stabilizacji w ich gniazdach oraz buforowania przed szkodliwymi substancjami.

Jak dbać o zęby?

-Regularnie szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem. -Używaj nici dentystycznej do usuwania zalegających resztek jedzenia i bakterii. -Unikaj produktów bogatych w cukier i spożywaj produkty bogate w składniki odżywcze. -Regularnie odwiedzaj dentystę na przeglądy i leczenie.

Redakcja enh.pl