Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Świat kryptowalut rozwija się bardzo szybko, a wraz z nim liczba dostępnych monet, walut, platform cyfrowych i innych form cyfrowego pieniądza. Ale jakie są najpopularniejsze kryptowaluty? W tym artykule omówimy niektóre z najlepszych monet i tokenów, które zyskują trakcję w ostatnich czasach, takich jak Bitcoin, Ethereum, Ripple i wiele innych. Przyjrzymy się również niektórym kluczowym cechom i zaletom, które sprawiają, że te monety są tak atrakcyjne dla inwestorów. W miarę jak więcej osób uświadamia sobie potencjał kryptowalut, popularność tych monet prawdopodobnie będzie nadal rosła.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Na rynku istnieje ponad 1600 kryptowalut, ale tylko kilka z nich ma znaczący wpływ na rynek i jest regularnie używanych do płatności na platformach blockchain. Najbardziej znane kryptowaluty to Bitcoin i Ethereum, ale również Cardano i Solana zyskują na popularności i znajdują się na liście dziesięciu najbardziej wartościowych kryptowalut.

Cardano

Cardano jest projektem blockchain i kryptowalutą z otwartym kodem źródłowym, który działa w sposób zdecentralizowany i ma na celu dostarczenie bardziej zaawansowanych funkcji smart kontraktów niż jakikolwiek inny protokół do tej pory. Platforma ta jest wynikiem filozofii naukowej i podejścia opartego na badaniach, a jej zespół programistów składa się z globalnego zespołu ekspertów, inżynierów i badaczy z całego świata. Cardano wykorzystuje algorytm Proof of Stake, Ouroboros, i podejście oparte na recenzowanych badaniach akademickich.

Cardano to kryptowaluta, która łączy w sobie takie dyscypliny jak systemy rozproszone, projektowanie mechanizmów i kryptografię, a jej protokół wielowarstwowy ma na swoim fundamencie warstwę rozliczeniową i kontrolną. Dzięki temu protokół ten zapewnia ochronę prywatności użytkowników, jednocześnie uwzględniając potrzeby organów regulacyjnych. Cardano jest pierwszym protokołem, który równoważy te wymagania w efektywny sposób, wprowadzając nowe podejście do kryptowalut.

Ponadto, Cardano to pierwsza kryptowaluta, która ma być oparta na kodzie Haskella, który zapewnia wysoką wytrzymałość przemysłową i elastyczność dla systemów o znaczeniu krytycznym. Projekt ten ma na celu ewoluowanie i dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb, a zaprojektowany system można aktualizować za pomocą soft forków.

Solana

Solana (SOL) to infrastruktura dla aplikacji kryptowalutowych, która została zaprojektowana tak, aby była odporna na cenzurę, szybka i bezpieczna. Solana wykorzystuje innowacyjny proces Proof of History (PoH), który pomaga w utrzymywaniu czasu na blockchainie, a Proof of Stake (PoS) do mechanizmu konsensusu.

Dzięki PoH i innym innowacjom, Solana może obsłużyć do 50 000 transakcji na sekundę, pozostając przy tym skalowalnym i bezpiecznym. Ponadto, Solana zachowuje kompatybilność między projektami ekosystemu, co oznacza, że nie jest konieczna integracja z wieloma Shardami lub rozwiązaniami poziomu 2. Budowanie na Solana oferuje również bezpieczeństwo klasy korporacyjnej oraz elastyczność w kodowaniu w popularnych językach programowania, takich jak C, C++ i Rust.

Ethereum

Ethereum (ETH) to zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, która działa na zasadzie open-source. Na platformie tej można tworzyć smart kontrakty, czyli aplikacje zapisane na blockchainie, które są wykonywane automatycznie bez możliwości zatrzymania, ocenzurowania lub zhackowania przez innych użytkowników. Ethereum ma aspiracje do stania się kompleksowym językiem programowania opartym na Solidity, posiadającym tzw. kompletność Turinga, a także zdecentralizowaną platformą, na której można programować dowolne smart kontrakty, aplikacje i systemy, które będą mogły służyć blockchainowym przedsiębiorstwom i organizacjom.

Ether to jednostka rozliczeniowa (kryptowaluta) w sieci Ethereum, a prowizja transakcyjna pobierana jest w postaci Etheru, liczonego za pomocą tzw. jednostek Gas, których liczba zależy od mocy obliczeniowej potrzebnej do wykonania transakcji. Cena Gas jest liczona w Gwei, czyli nanoetherach. Gas został stworzony po to, aby oddzielić cenę mocy obliczeniowej wymaganej do wykonania operacji od ceny samego Etheru.

Redakcja enh.pl