Dziedziczenie schizofrenii czyli o chorobach psychicznych

Wśród zaburzeń psychicznych znajduje się wiele chorób dziedzicznych czyli takich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Możliwość przekazania dziecku poważnej choroby budzi często wątpliwości odnośnie macierzyństwa.

Kiedy dusza choruje

Popularną ciężką chorobą psychiczną jest schizofrenia. Jest ona wykrywana u coraz większej ilości osób. Wcześniej oczywiście schizofrenia również istniała, ale o diagnozę było trudniej. Dzisiaj wiele osób zupełnie nie wstydzi się już wizyty u lekarza psychiatry. Jest to bardzo pozytywny trend. Ludzie zrozumieli w końcu, że tak samo jak choruje ciało, tak samo może chorować dusza. Leczenie depresji jest obecnie standardem. Dzięki temu wiele osób ma szansę na normalne życie. Oczywiście nie wygląda to w ten sposób, że lekarz zapisze magiczną pigułkę I wszystkie problemy się rozwiążą. Jednak wizyta u lekarza psychiatry jest pierwszym krokiem, który musi być bezwzględnie wykonany, aby poprawa samopoczucia i zdrowia mogła nastąpić. Zazwyczaj lekarz kieruje także na psychoterapię albo na wizytę u psychologa. Tam można rozwiązać swoje życiowe problemy. Można zrozumieć mechanizmy swoich postępowań. Dzięki temu człowiek jest w stanie spojrzeć na swoje życie inaczej, z dystansu. Można przemyśleć swoje postępowanie w różnych sytuacjach. Lekarze psychoterapeuci mogą być pewnego rodzaju przewodnikami w życiu, jednak nigdy nie wezmą odpowiedzialności za ludzkie decyzje. To człowiek sam każdego dnia kształtuje swoją rzeczywistość i swoją przyszłość. Określane wybory podjęte dzisiaj będą miały wpływ na to co będzie działo się za kilka czy kilkanaście lat. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Przy jakichkolwiek symptomach należy szybko reagować. Lepiej pójść do psychiatry kilka razy za dużo niż raz za mało.

Dziedziczenie chorób psychicznych

Jeżeli człowiek dowiaduje się o swojej chorobie psychicznej, zazwyczaj ma w głowie mnóstwo myśli. Zazwyczaj pojawiają się myśli, jak będzie wyglądało życie od momentu diagnozy. Czy to życie będzie mogło być w miarę normalne? Czy już do końca życia trzeba będzie zażywać leki? Czy będą pojawiały się stany zaostrzenia i uspokojenia choroby? Choroby psychiczne są tak samo bolesne jak choroby dotyczące ciała. Niektórzy nawet mówią, że są o wiele bardziej bolesne. Dlatego też jeżeli bliska osoba wykazuje symptomy choroby psychicznej, trzeba zrobić wszystko, aby jej pomóc. Być może ona sama nie jest w stanie sobie pomóc. Dziedziczenie schizofrenii to bardzo trudny temat. Zazwyczaj kobiety i mężczyźni, dowiadując się o tej chorobie, obawiają się macierzyństwa i ojcostwa. Obawiają się bowiem, że dziecko może te chorobę odziedziczyć. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie chorób psychicznych jest niezwykle delikatnym tematem. Wiele osób krytycznie wypowiada się na temat rodzicielstwa o takich osób. Wydaje się jednak, że należy przede wszystkim z delikatnością się nad tymi osobami pochylić. Nie można z góry oceniać i zakładać że wie się lepiej. Życie każdej osoby jest trudne i trzeba samodzielnie podejmować decyzje, nawet te najtrudniejsze. Lekarz powinien być zawsze wsparciem i może udzielić rady, jednak nie może podjąć decyzji za daną osobę.

Redakcja enh.pl