Ile zarabia pilot samolotu i jak nim zostać?

Pilotowanie samolotu to bardzo odpowiedzialna praca. Jednak zarobki za ten rodzaj pracy wcale nie są małe. Na całość pensji pilota samolotów pasażerskich wpływa wiele czynników. Natomiast ostateczną kwestią są jego umiejętności i lata pracy. Zatem, ile zarabia pilot samolotu pracujący w polskich liniach lotniczych, a jaką kwotę w zagranicznych? Co trzeba zrobić, aby zostać jednym z nich?

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia pilot obsługujący krajowe linie lotnicze, a ile zagraniczne?
  • Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?
  • Licencja pilota – jakie są jej rodzaje i jak ją zdobyć?

Zobacz także: https://www.enh.pl/ile-zarabia-straz-miejska/

Płaca minimalna – ile zarabia pilot samolotu?

To pytanie, na które odpowiedź interesuje wiele osób. Na pewno jego zarobki są większe aniżeli pracowników biurowych lotniska oraz reszty załogi samolotu. No więc ile zarabia pilot? Na początku każdy dostaje minimalną płacę, która uwarunkowana jest rodzajem i statusem linii lotniczych, dla której dany pilot wykonuje pracę. Zasada jest taka, że im większe i bardziej popularne przedsiębiorstwo lotnicze, im większy pilotowany samolot, tym większa jest stawka, jaka wypłacana jest pilotom samolotów. Ponadto bardzo duży wpływ na wysokość zarobków pilotów ma ich staż pracy oraz ilość godzin za sterami.

ile zarabia pilot

Ile zarabia pilot obsługujący krajowe linie lotnicze, a ile zagraniczne?

Pracownik Polskich Linii Lotniczych rozpoczynający swoją karierę za sterami otrzymuje wypłatę w wysokości około 3 000 zł brutto. Dopiero w miarę podwyższania swoich kwalifikacji wypłata może sięgać aż do 11 000 zł i nawet do 19 000 złotych brutto, gdy zostaje on kapitanem dreamlinera.

Zarobki pilotów, pracujących w zagranicznych liniach lotniczych znacznie różnią się od polskich. Ile zarabia pilot samolotu najwięcej? W liniach Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą oni zarobić nawet do 60 000 zł, a w Ryanairze od 70 000 do 90 000 brutto. Najmniej zarabiają piloci hiszpańskich linii lotniczych, nieco więcej brytyjskich. Natomiast w Lufthansie, średnie ich wynagrodzenie znajduje się w granicach od 25 000 do 80 000 złotych brutto. Ciekawostką może być fakt, że w Rosji za usługi pilotowania samolotem płaci się 65 000 złotych brutto miesięcznie a w Ameryce około 400 000 złotych brutto rocznie. Jest to więc bardzo opłacalna praca, ale nie łatwa, odpowiedzialna i wymagająca określonego przygotowania.

Sprawdź: Stopnie w Wojsku Polskim – charakterystyka i znaczenie

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Pilotowanie samolotu to marzenie wielu małych chłopców, które potem przez życie zostaje brutalnie zweryfikowane. Skutkiem tego, nie każdego z nich marzenia się spełniają. Praca jest bardzo trudna, stresująca i zmianowa. Wymaga również od kandydata posiadania odpowiedniego stanu zdrowia. Zatem przed podjęciem nauki bycia pilotem samolotów, trzeba najpierw przejść konkretne badania lekarskie i przede wszystkim charakteryzować się bardzo dobrym wzrokiem i odpowiednią koordynacją ruchową.

W Polsce są dwie szkoły, które kształcą pilotów:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
  • Politechnika Rzeszowska

W niektórych miastach organizowane są też specjalne szkolenia i kursy. Jednak tak zdobyte kwalifikacje dają tylko stopień młodszego oficera, a co za tym idzie również mniejszą pensję. Pilot samolotów pasażerskich to również bardzo ciekawa praca, poszerzająca horyzonty i dająca ogromne możliwości zwiedzenia całego Świata.

Licencja pilota – jakie są jej rodzaje i jak ją zdobyć?

W lotnictwie cywilnym wyróżnia się następujące rodzaje licencji pilota:

  • PPL(A) – Private Pilot Licence (Aircraft)
  • CPL(A) – Commercial Pilot Licence (Aircraft)
  • ATPL – Transport Pilot Licence

PPL(A) – ile zarabia pilot samolotu z tą licencją?

Jest to najprostszy rodzaj licencji. Uzyskuje się ją poprzez ukończenie kursu w aeroklubie. Co ciekawe, taką licencję możemy uzyskać już w wieku 17 lat! Do samego kursu podchodzi się nawet w wieku 16 lat, a warunkiem jest jedynie ukończenie 6 klasy szkoły podstawowej. Kurs składa się ze 100 godzin wykładów oraz 45 godzin latania. Niestety, posiadacze takiej licencji nie zarabiają nic. Mogą jedynie latać samolotami jednosilnikowymi i to nie w celach zarobku.

ile zarabia pilot samolotu

CPL(A) – ile zarabia pilot samolotu z tą licencją?

Ten poziom licencji umożliwia nam już zarobek. Ile zarabia pilot z licencją CPL(A)? Umożliwia nam ona dopiero pierwsze loty turystyczne, gdzie maksymalnie w samolocie przebywać może 9 pasażerów. Dlatego nie jest to jeszcze szczyt kariery. Co trzeba zrobić, aby uzyskać taką licencję? Najpierw musimy podejść do kursu, do którego już trzeba się przygotować. Należy przebyć minimum 150 godzi lotów ogólnych oraz 70 godzin dowódczych. Po ukończeniu szkolenia na pilota klasy CPL(A) musimy jeszcze dobić do 200 godzin lotów ogólnych i 100 dowódczych.

ATPL – ile zarabia pilot samolotu z tą licencją?

Dopiero ta licencja pozwala na loty komercyjne na dużych maszynach. Kurs obejmuje aż 650 godzin wiedzy teoretycznej! To także wiele godzin praktycznych szkoleń, które są potrzebne w zaawansowanej pracy pilota. Pierwszym etapem jest zdobycie ATPL Frozen, czyli licencji zamrożonej. Co to oznacza? Możemy zostać dopiero drugim pilotem na lotach komercyjnych. Dopiero wtedy, gdy wylatamy 500 godzin w załodze wieloosobowej możemy starać się o pełną licencję ATPL. To, ile zarabia pilot samolotu na lotach komercyjnych zależy już od stażu oraz samych linii.

Sprawdź także, jakie straż graniczna zarobki może osiągnąć.

Redakcja enh.pl