Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych – kiedy po nie sięgać?

Gdy przychodzi moment, w którym trzeba kupić środki higieniczne na nietrzymanie moczu, wiele osób ma problem z ich wyborem. W jakiej sytuacji wystarczy postawić na wkładki higieniczne, a kiedy należy sięgnąć po najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych? Oto krótki poradnik.

Panuje pogląd, że nietrzymanie moczu to przypadłość ludzi starszych, którzy borykają się z chorobami typowymi dla wieku senioralnego. Mowa tu przede wszystkim o przewlekłych stanach nowotworowych oraz o schorzeniach neurodegeneracyjnych, takich jak zespoły otępienne, choroba Azheimera czy Parkinsona. Tymczasem problemy z kontrolą pęcherza mają także ludzie młodsi. Z nietrzymaniem moczu mierzą się kobiety w ciąży i po porodach. Borykają się z nim osoby znajdujące się w ciężkich stanach powypadkowych lub pooperacyjnych. Jest też cała grupa młodych ludzi, którzy po prostu chorują przewlekle, i to tak, że choroba przykuwa ich na stałe do łóżek, jak chociażby ciężka postać stwardnienia rozsianego. W niektórych z tych przypadków sprawdzą się wkładki lub majtki chłonne, ale w wielu sytuacjach trzeba postawić na najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych. Wybór odpowiedniego środka higienicznego zależy od stopnia nietrzymania moczu i od ogólnej kondycji chorego.

Stopień nietrzymania moczu – jak go określić?

By dobrze wybrać środek higieniczny chroniący przed skutkami nietrzymania moczu, trzeba trafnie określić stopień nasilenia dolegliwości. Wyróżnia się pięć podstawowych stopni nietrzymania moczu. Najłagodniejszą  formą jest kropelkowe nietrzymanie moczu, co oznacza, że mocz wycieka w bardzo niewielkich ilościach, dosłownie po kilka kropli. Z kolei dolegliwości o stopniu lekkim utożsamiane są z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które zwykle pojawia się w momencie kichania, podczas kaszlu lub podnoszenia cięższych przedmiotów. Ilość moczu wydostającego się na zewnątrz bez kontroli zwykle nie jest duża i nie przekracza 100 ml.

Jako średnio ciężkie nietrzymanie moczu określa się brak kontroli nad pęcherzem w czasie codziennych czynności, takich jak chodzenie czy uprawianie sportu, ale tu już jednorazowa utrata moczu może wynosić nawet 200 ml. Jako ciężki stopień nietrzymania moczu przyjmuje się znaczący brak kontroli nad pęcherzem, a mocz w ilości około  300 mln może pojawiać się nawet podczas zwykłego stania. Kompletny brak kontroli nad pęcherzem  to bardzo ciężki stopień nietrzymania moczu, który zwykle dotyczy obłożnie chorych, leżących pacjentów, często w dużym stopniu dotkniętych też otępieniem.

Kiedy najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych, a kiedy tylko wkładki?

W przypadku kropelkowego i lekkiego nietrzymania moczu śmiało można stosować zwykłe wkładki urologiczne, bo te zapewnią wystarczającą ochronę. Średni stopień nietrzymania moczu najczęściej wymaga zastosowania majtek chłonnych, które są bardzo komfortowe w użytkowaniu ze względu na ich formę.

Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych stają się niezbędne przy ciężkiej lub bardzo ciężkiej postaci nietrzymania moczu. Tylko one są w stanie zapewnić codzienny komfort pacjentom i ułatwić pracę ich opiekunom.

Redakcja enh.pl