7 najważniejszych witamin, których potrzebuje Twoja skóra

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe dzięki odpowiedniej podaży składników odżywczych, szczególnie istotne jest przyjmowanie optymalnej ilości witamin i minerałów. Warto jednak wiedzieć, że substancje te wpływają pozytywnie także na stan skóry. Dla zachowania dobrego stanu skóry wraz z pożywieniem trzeba więc dostarczać organizmowi witaminy odpowiadające za jej zdrowie i kondycję1. Tylko które witaminy mają największy wpływ na skórę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Witaminy na skórę – jakie witaminy wpływają na stan skóry?

Właściwa pielęgnacja skóry jest ważna, ale nie przyniesie rezultatów, jeśli nie zadbamy o jej stan od środka. Nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne – podaż tych wszystkich substancji wpływa na poprawę skóry poprzez jej odpowiednie odżywienie.

Witaminy i minerały dla skóry najlepiej dostarczać do organizmu wraz z dietą. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta pozytywnie wpłynie na kondycję skóry, jak również włosów i paznokci2. Które witaminy na skórę mają szczególny wpływ na jej wygląd?

Witamina A

Witamina A to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, która wpływa zarówno na stan naskórka, jak i skóry właściwej. Opóźnia procesy starzenia się skóry, zapewnia jej jędrność i elastyczność, likwiduje drobne zmarszczki i zmniejsza przebarwienia. Dodatkowo zwiększa produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia zdolność wiązania wody, zapewniając odpowiednie nawilżenie skóry3.

Witaminy z grupy B

Ważna dla naszej skóry jest też podaż witamin z grupy B. Zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność skóry. Szczególne znaczenie mają4:

  • witamina B1 (tiamina) – wykazuje działanie przeciwświądowe;
  • witamina B5 – chroni skórę i wspomaga jej regenerację;
  • witamina B7 (biotyna) – biotyna na skórę wpływa poprzez syntezę keratyny i regulację gospodarki lipidowej,
  • witamina B12 – wpływa na biosyntezę koenzymu Q10 odpowiadającego za redukcję zmarszczek.

Witamina C

Wpływ witaminy C na stan cery i ogólnie skóry jest nieoceniony. Jako silny przeciwutleniacz przede wszystkim chroni przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Neutralizacja wolnych rodników przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia, co pozwala zachować skórze młody wygląd. Witamina C ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i bierze udział w syntezie kolagenu. Poprawia koloryt skóry i zmniejsza przebarwienia. Wykazuje właściwości łagodzące podrażnienia, dlatego wspomaga gojenie się ran5.

Witamina E

Ostatnią ważną dla skóry twarzy i ciała witaminą jest witamina E, która zapewnia jej właściwe odżywienie i elastyczność. Poprawia zdolność wiązania wody w skórze, wykazuje działanie wygładzające i kojące. Hamuje działanie promieniowania UVB, dlatego zmniejsza ryzyko powstawania zaczerwienienia po opalaniu6.

Jak poprawić kondycję skory przy pomocy diety?

Aby dostarczyć organizmowi niezbędnej mu porcji witamin, w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się takie produkty jak7:

  • witamina A – pomidor, marchew, jarmuż, brokuły, natka pietruszki, szpinak, morele, wiśnie, brzoskwinie, pomarańcze;
  • witaminy z grupy B – mięso, owoce i warzywa, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, orzechy, mleko, jaja i podroby;
  • witamina C – pomarańcze, cytryny, truskawki, kiwi, pietruszka, czerwona papryka, czarne porzeczki, warzywa kapustne;
  • witamina E – produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, orzechy, warzywa, produkty mięsne, produkty mleczne, wiesiołek.

Wpływ na kondycję skóry mają także kwasy omega-3 i omega-6. Te pierwsze występują w rybach, natomiast te drugie w olejach roślinnych. Pamiętajmy jednak, że wpływ na stan naszej skóry ma także wiele innych czynników, dlatego chcąc cieszyć się jej ładnym wyglądem, warto prowadzić po prostu zdrowy tryb życia.

Witaminy na zdrową skórę – jak uzupełnić ich poziom w organizmie?

Jeśli zauważysz, że kondycja skóry uległa pogorszeniu, nie lekceważ tego. Być może przyczyną zmiany wyglądu cery jest zmniejszona ilość witamin, które dostarczasz organizmowi wraz z codzienną dietą. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i udzieli odpowiedzi na pytanie, co jest źródłem problemu. W stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne można zastosować np. suplement diety Falvit.

Falvit – dlaczego warto go stosować? Suplementacja pomaga dostarczyć organizmowi najważniejsze składniki mineralne wspierające piękny wygląd. Należą do nich przede wszystkim witaminy A i C, biotyna, ryboflawina, niacyna, ale także cynk i jod8. W składzie Falvit znajdują się też inne składniki, m.in. witamina D, witamina K, selen czy wapń. Falvit powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Opracowano na zlecenie partnera Falvit

Bibliografia:

  1. Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Aesthetica, Dermatologia, 40-45.
  2. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
  3. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
  4. Marwicka J., Gałuszka A., Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4 / 2021 / vol. 10.
  5. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja współczesna, 2012; 5: 174-178.
  6. Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8.
  7. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K. i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
  8. Witryna internetowa: https://falvit.pl/ (dostęp: 2022.11.16.).

Zobacz także: https://www.enh.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-opryszczki/

Redakcja enh.pl