Złote obrączki – jakie wybrać?

Obrączki to element biżuterii stanowiący tradycyjny symbol małżeńskiego węzła. Zakładane sobie nawzajem przez młodą parę pierścienie mogą mieć klasyczną lub nowatorską formę. Jakie wersje są najbardziej popularne? Na jakie się zdecydować?

Dlaczego złote obrączki?

Złote obrączki to jeden z najpowszechniejszych wyborów na ślubne okoliczności. Jako namacalne odzwierciedlenie nierozerwalności związku i wierności, obrączki powinny być wykonane z trwałego i solidnego, szlachetnego kruszcu. Dobrej jakości biżuterii wykonanej ze złota nie trzeba zdejmować do kąpieli ani bardzo martwić się o nią w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych. Warto jednak mieć na uwadze, że im wyższa próba złota w obrączkach, z tym większą dbałością trzeba je traktować.

Aby obrączki wykonane ze złota służyły nam jak najdłużej, wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach. Przede wszystkim należy regularnie czyścić złoto, używając specjalnej miękkiej szmatki. W przypadku zabrudzeń – najlepiej zastosować bardzo delikatne substancje myjące, szczególnie przeznaczone do tego celu. Nie należy narażać biżuterii na częsty kontakt z silnymi detergentami, gdyż mogą stracić swój blask. Ewentualne drobne rysy można wyeliminować, polerując kruszec w odpowiedni sposób – najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

Obrączki w Waszym stylu

Złoto białe, żółte czy różowe? A może mieszanka różnych odcieni? Wszystko zależy od preferencji estetycznych pary młodej. Choć złoto tradycyjnie kojarzy się z popularnym, lekko żółtawym odcieniem, dzisiaj wybór nie jest już tak oczywisty. Poszczególne gatunki mogą się różnić między sobą wytrzymałością, rodzajem blasku i innymi walorami. Niektórzy decydują się na wybór koloru o określonej symbolice, inni kierują się harmonijnym dopasowaniem do karnacji przyszłych małżonków, a jeszcze inni – po prostu wrażeniami wizualnymi.

Obrączki nie muszą być – choć nazwa lekko to sugeruje – prostymi obręczami z zaokrąglonymi brzegami. Dzisiejszy rynek jubilerski oferuje szeroką gamę przeróżnych możliwości. Począwszy od minimalistycznych, ale lekko spłaszczonych, poprzez wysadzane rozmaitymi błyskotkami (cyrkoniami, brylantami…), aż po zdobne modele z tłoczeniami, o awangardowej formie.

Personalizowane złote obrączki

Mimo że złote obrączki mają symbolizować zespolenie w małżeństwie, wcale nie muszą być identyczne. Do wyboru mamy zatem albo komplety, albo pojedyncze egzemplarze, z których każdy może być unikatowo personalizowany.

Gdy już podejmiemy tę trudną decyzję, jaką jest dobór najlepszych obrączek w naszym przypadku, pozostaje jeszcze kwestia ewentualnych dodatków. Wspaniałą pamiątkę może stanowić urozmaicenie w postaci indywidualnego grawerunku dla państwa młodych. Na wewnętrznej stronie obrączki można umieścić datę ślubu, inicjały ukochanej osoby lub dowolną, krótką sentencję. Ten drobny zabieg czyni przedmiot jeszcze bardziej osobistym i symbolicznym.

Redakcja enh.pl