Zapalenie spojówek u psa – z pomocą idzie weterynarz okulista

Objawy zapalenia spojówek u psa są dość klasyczne, jednak czasami mogą być związane z innymi, poważniejszymi chorobami oczu, takimi jak zapalenie błony naczyniowej oka i wady rogówki. Opiekunowi zwierzęcia może być trudno odróżnić łagodną infekcję oka od poważniejszej choroby oczu, dlatego zawsze dobrze jest natychmiast sprawdzić oczy swojego zwierzaka przez weterynarza.

Weterynarz okulista warszawa — umów się na konsultację

Weterynarz okulista Warszawa często ma dostęp do różnych testów i narzędzi, które pomagają znaleźć dokładną przyczynę infekcji oka. Może zmierzyć produkcję łez, zabarwić rogówkę w poszukiwaniu uszkodzeń oraz zbadać powieki i strukturę oka za pomocą szkła powiększającego, Dzięki temu nie pominie niczego ważnego. Wczesna interwencja jest bardzo ważna.

Infekcja oczu — objawy i przyczyny

W przypadku infekcji oka spojówka zwykle staje się czerwona i opuchnięta. Może również pojawić się wydzielina z oczu, która przybiera różne kolory: przezroczysty, biały, żółty lub zielony. Pies może czasami pocierać oczy przednimi łapami. Ponadto zazwyczaj często mruga i mruży oczy.

Niektóre z najczęstszych przyczyn infekcji oczu to:

  • Suche oczy,
  • Niedobór płynu łzowego,
  • Podrażnienie od przeciągu lub kurzu,
  • Podrażnienia zewnętrzne (sierść w oku lub źdźbło trawy),
  • Alergia,
  • Wady powiek wewnętrznych lub zewnętrznych,
  • Anomalie anatomiczne,
  • Wirusy i bakterie.

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób psów. Niektóre rasy psów mają nawet szczególne predyspozycje do tego ze względu na cechy anatomiczne lub genetyczne. Jednak większość zapalenia spojówek nie stanowi problemu, jeśli jest leczona szybko i skutecznie.

Leczenie zapalenia spojówek u psa

W zależności od przyczyny infekcji oka i jej łagodnego lub ciężkiego przebiegu czasami można spróbować leczenia w domu. Jeśli pies ma w oku ciało obce, można przepłukać oczy roztworem soli fizjologicznej. To środek pierwszej pomocy, jeśli jednak stan oczu nie poprawi się po takim zabiegu, to należy udać się do lekarza weterynarii. Ważne jest, aby nie czekać zbyt długo, ponieważ oczy są wrażliwe, a nieleczona choroba może spowodować trwałe uszkodzenia. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny i rozległości zapalenia spojówek leczenie jest różne. W większości przypadków nieskomplikowane zapalenie spojówek spowodowane przeciągami lub kurzem może być szybko i łatwo leczone przez weterynarza specjalnymi kroplami do oczu. W przypadku łagodnego stanu zapalnego z przejrzystą i nieropną wydzieliną, z pomocą może przyjść świetlik.

Redakcja enh.pl