Sauna przydomowa – wykonanie, koszty, wady i zalety

Sauna przydomowa to marzenie wielu osób. Jeszcze niedawna posiadanie przydomowej takiej sauny było czymś niezwykłym. Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy na całym świecie zapanowała moda na styl skandynawski. Przydomowa sauna jest bowiem jednym z głównych elementów życia towarzyskiego w stylu północno-europejskiego. Na szczęście zorganizowanie sauny przydomowej nie jest dużym wyzwaniem ani finansowym, ani logistycznym.

Sauna przydomowa – kupić czy zbudować samemu?

Sauna przydomowa wpływa dobroczynnie nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale także znacznie poprawia kondycję psychiczną. Ponadto jest świetnym miejscem do organizacji spotkań towarzyskich, co jest znakiem rozpoznawczym skandynawskiego stylu życia. Jeśli marzymy o przydomowej saunie, możemy wybrać drogę na skróty i najzwyczajniej kupić ją w sklepie. Niektóre firmy do wybranych produktów oferują także montaż, a więc jedyne co nam pozostaje, to znalezienie odpowiedniego miejsca.

Jeśli jednak mamy w sobie coś z majsterkowicza i dysponujemy odpowiednią ilością czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować swój własny, autorski projekt. Budowę sauny przydomowej warto rozpocząć od przygotowania solidnych fundamentów i zorganizowania materiałów budowlanych. Do budowy sauny można użyć drewnianych desek lub bali drewna. Te drugie z pewnością są trwalsze, dzięki czemu sauna służyć będzie przez długi czas. Innym bardzo ważnym elementem sauny przydomowej jest instalacja pieca. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat budowy pieca, warto ten etap powierzyć specjalistom. Sami jednak możemy zająć się wykończeniem, czyli instalacją ław i drzwi.

Ile to kosztuje?

Koszty budowy czy zakupu sauny przydomowej są zróżnicowane. Pierwszym elementem, który wpływa na wysokość ceny, jest miejsce instalacji sauny. Sauna przydomowa, która przeznaczona jest do instalacji w pomieszczeniu, z pewnością będzie tańszą opcją, niż postawienie sauny w postaci oddzielnego domku.

Innym elementem, który wpływa na cenę sauny, jest jej wielkość. Producenci gotowych saun przydomowych, oferują swoje produkty już od około 3 tysięcy złotych. Jest to jednak cena sauny, w której zmieszczą się 1-2 osoby. Budowa dużej sauny, która ma służyć do celów rozrywkowych, będzie nieco droższa. Duże znaczenie będzie miał rodzaj materiałów, który wybierzemy do budowy przydomowej sauny.

Sauna przydomowa – wady i zalety

Sauna przydomowa jest miejscem, które zapewnia relaks po ciężkim dniu. Jest też świetnym miejscem do organizowania spotkań towarzyskich. Korzystanie z sauny przydomowej niesie za sobą wiele korzyści prozdrowotnych i pozytywnie wpływa na regenerację organizmu. Gotowe sauny, które można kupić od producenta, są tak estetyczne, że postawić je można nawet w sypialni.

Sauna przydomowa nie będzie jednak służyć osobom, które zmagają się z niewydolnością krążenia, cukrzycą, zakrzepicą, epilepsją, chorobami wenerycznymi i niektórymi typami nowotworów. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są także niektóre zmiany chorobowe w obrębie skóry i wzroku. Sauna przydomowa może także nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na klaustrofobię.

Redakcja enh.pl