Najpopularniejsze ciekawostki naukowe świata

Któż z nas nie posługiwał się w życiu zasłyszanymi ciekawostkami naukowymi. Lubimy o nich słuchać, ponieważ człowiek lubi wchłaniać ciekawą i zaskakującą wiedzę, a poza tym bardzo często takie ciekawostki uczą nas czegoś w życiu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • ciekawostki naukowe
  • ciekawostki o świecie

Zobacz także: https://www.enh.pl/jak-szybko-leci-samolot/

Ciekawostki naukowe

Jedną z zaskakujących ciekawostek naukowych jest ta, że ptaki słyszą nadciągające tornado. Jest to dla nich sygnał do ewakuacji, jednakże, kiedy wiatr ustaje szybko wracają do gniazd. Badania na ten temat były przeprowadzone na amerykańskich lasówkach. W czasach postępujących zmian klimatu, w przyszłości może zwiększyć się ilość sztormów i tornad dla pewnych terenów. Z tego też powodu próby zrozumienia reakcji zwierząt na zmiany w otoczeniu to już nie tylko ciekawość badawcza naukowców, ale także czysty pragmatyzm.

Ciekawostki ze świata nauki

Czy nauka języka podczas snu jest możliwa? Według naukowców tak. Niewątpliwie nauka przez sen budzi spore zainteresowanie. Któż z nas nie chciałby się nauczyć języka nie tracąc czasu siedząc nad książką? Nauka bez wysiłku, kiedy śpimy, z pewnością brzmi kusząco. Nie jest to takie proste, choć odkrycia naukowców, którzy badają działanie mózgu i jego zdolność do nauki ściągnęły zainteresowanie wielu szkół językowych.

Jeśli już mówimy o śnie, to warto wspomnieć o kolejnej ciekawostce naukowej, która pokazuje co może spowodować zbyt krótki sen. Według najnowszych badań nastolatki, które zarywają noce, znacznie częściej borykają się z problemem otyłości niż ma to miejsce w przypadku osób wysypiających się. Naukowcy dowiedli, iż niedobór snu znacznie zwiększa ryzyko podwyższenia BMI ponad normę.

To, że muzyka wywiera pozytywny wpływ na ludzi, wie każdy z nas. Dotyczy to oczywiście wpływu muzyki na efektywniejsza naukę, a także zwiększenie motywacji czy złagodzenie bólu. Jak się okazuje to muzyka basowa wywiera największy wpływ na człowieka, szczególnie jeśli chodzi o zastrzyk motywacji. Naukowcy odkryli, że sportowcy często mają założone słuchawki przed zawodami sportowymi, a muzyką jakiej słuchają to utwory typu „We will rock You”.

Krótkie ciekawostki naukowe

Bez wątpienia świat nauki jest bardzo rozległy. Z tego też powodu nie sposób byłoby poznać wszystkie informacje, jakie są na jego temat. Kryje w sobie tyle tajemnic i niespodzianek, że odkrywanie go jest naprawdę fascynujące.

  • Oto zestaw krótkich ciekawostek ze świata nauki:
  • współczesny teleskop nie zmienił się praktycznie w ogóle od tego, który wynaleziono w roku 1608.
  • nazwy księżyców Urana, takich jak: Umbriel, Ariel, Oberon, Miranda i Tytania pochodzą od imion bohaterów sztuk Szekspira i Alexandra Pope. Odkrywca Urana nazwał go pierwotnie Gwiazdą Jerzego, choć później nazwę tę zmieniono. Natomiast wszystkie księżyce Urana, pochodzą od nazw angielskich klasyków.
  • pełen obrót Ziemi trwa około 24 godzin, a minuty, których brakuje są skutkiem przesunięcia się Ziemi na orbicie. W przypadku gdy obrót Ziemi zajmowałby dokładnie 24 godziny, to następnego dnia Słońce byłoby położone w zupełnie innym punkcie na niebie.

Redakcja enh.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.