Historia legendarnych butów – glanów

Czy wiesz, jak rozpoczęła się historia glanów? Te legendarne buty powstały wiele lat temu i do dziś cieszą się dużą popularnością. Mijające lata spowodowały jednak, że nieco zmieniło się ich przeznaczenie. Przez większość czasu kojarzone były z różnymi subkulturami, a ich noszenie oznaczało przynależenie do danej grupy. Dzisiaj glany są wybierane ze względu na liczne zalety, m.in. możliwości stylizacyjne. Poniżej przybliżamy historię obuwia.

Mimo że glany nie są tak kultowe, jak szpilki, to i tak stały się legendą. Ich historia pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniały się grupy odbiorców tego obuwia i co pozwoliło im przetrwać do dziś. Wśród najważniejszych zalet butów należy wymienić ich wygodę oraz to, że zapewniają ciepło. Uniwersalne glany pasują do wielu różnych strojów i dodatków, dzięki czemu z ich pomocą można tworzyć niepowtarzalne stylizacje. Z tego powodu po glany chętnie sięgają kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci.

Wynalezienie glanów

Produkcja glanów nie była procesem zamierzonym. Ich wynalezienie nastąpiło dość spontanicznie po wypadku niemieckiego lekarza Klausa Märtensa. Mężczyzna nie mógł znaleźć dla siebie odpowiednich butów po tym, jak skręcił kostkę w trakcie jazdy na nartach. Wtedy postanowił stworzyć nowy model obuwia. Pracownik internetowego sklepu z glanami mówi: Podczas produkcji pierwszych glanów najważniejsze było, aby charakteryzowały się miękką podeszwą, a także wysokim sznurowaniem. Dzięki temu mogły odpowiednio zabezpieczać stopę przed urazami. Sposób okazał się trafiony i w takiej samej wersji znamy glany obecnie.

Na początku glany niemieckiego lekarza nie cieszyły się dużą popularnością. Ciężko było mu znaleźć osoby zainteresowane zakupem tego obuwia. Wszystko zmieniło się na skutek współpracy z dawnym znajomym mężczyzny – Herbertem Funckiem. Niedługo później konieczne było uruchomienie masowej produkcji glanów. Buty zyskały swoich zwolenników, a co ciekawe – najchętniej były kupowane przez gospodynie domowe. Wkrótce glany pojawiły się również za granicą. Po kilku latach od ich wynalezienia, prawa do ich produkcji wykupiła pewna brytyjska firma.

Kto rozpowszechnił glany?

Mimo że początkowo glany były chętnie kupowane przez gospodynie domowe, to nie one stanowiły grupę docelową. Obuwie bardzo szybko zaczęło cieszyć się popularnością wśród różnych subkultur muzycznych. Buty stały się symbolem buntu i sposobem na wyrażenie własnego zdania oraz swoich poglądów. Damskie i męskie glany skórzane były chętnie wybierane m.in. przez punków, metalowców i gotów. W kolejnych latach zyskały popularność wśród znanych osób, niekoniecznie reprezentujących styl buntowniczy czy grupy subkulturowe. Często można je zobaczyć na stopach muzyków, co pomogło jeszcze bardziej rozpowszechnić glany. Aktualnie nie oznaczają one przynależności do żadnej grupy czy wyznawanych poglądów. Są chętnie noszone przez osoby w różnym wieku, ponieważ charakteryzują się wygodą i wytrzymałością. Można je zakładać do wielu stylizacji i wykorzystywać zarówno na co dzień, jak i na koncerty czy wycieczki górskie.

Redakcja enh.pl