RRSO — czym jest i jak wpływa na koszty kredytu?

Jeśli chcesz sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze, weź pod uwagę nie wartość oprocentowania, lecz RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. W artykule podpowiemy, czym jest RRSO i w jaki sposób wpływa na koszty finansowania.

Kredyt gotówkowy bez odsetek, Tylko u nas: 0% odsetek, Tani kredyt z zerowymi odsetkami — banki regularnie kuszą potencjalnych klientów możliwością niedrogiego pożyczenia pieniędzy. Czy kredyt bez odsetek jest w praktyce rzeczywiście tak tani, jak można przypuszczać? Niestety nie zawsze. Całkowity koszt kredytu bankowego uwzględnia bowiem nie tylko odsetki, ale także inne opłaty, np. prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Kredyt gotówkowy bez odsetek może więc okazać się zdecydowanie droższy od tego ze standardowym oprocentowaniem. Jeśli chcesz sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, sprawdź wartość wskaźnika RRSO — rzeczywistej rocznej stopy procentowej finansowania.


Czym jest RRSO?


Zgodnie z definicją wskazaną w ustawie o kredycie konsumenckim RRSO to „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. W praktyce oznacza to, że RRSO definiuje całkowity koszt pożyczonych od banku pieniędzy w skali roku. Uwzględnia on więc nie tylko oprocentowanie, lecz także wszystkie inne koszty zaciągnięcia finansowania. Mogą to być np.:

  • prowizja od udzielenia kredytu,
  • opłata przygotowawcza,
  • ubezpieczenie,
  • koszt obsługi domowej pożyczki,
  • koszt dodatkowych usług niezbędnych do zawarcia umowy kredytowej.


Pamiętaj, że RRSO definiuje koszty kredytu nie podczas całego okresu kredytowania, lecz w skali roku. Im krótszy okres spłaty, tym RRSO będzie wyższe.


Czy da się samodzielnie wyliczyć RRSO?


Zgodnie z aktualnie obwiązującym prawem banki mają obowiązek informowania klientów o wartości RRSO pożyczek i kredytów, których udzielają. Informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania musi znaleźć się nie tylko na umie kredytowej, ale także w reklamach kredytów czy na stronach internetowych poświęconych konkretnym produktom. W przypadku reklam i stron internetowych wskazane przez kredytodawcę RRSO będzie dotyczyć jedynie reprezentatywnego przykładu kredytu. Jeśli zmienisz jego parametry, RRSO także się zmieni. Najlepszym sposobem na samodzielnie wyliczenie wskaźnika jest skorzystanie z darmowych internetowych kalkulatorów kredytowych. Do obliczenia RRSO będziesz potrzebował informacji na temat:

  • kwoty kredytu,
  • okresu spłaty,
  • wysokości oprocentowania nominalnego, czyli oprocentowania w skali roku,
  • wysokości prowizji i innych kosztów towarzyszących pożyczeniu pieniędzy,
  • formuły spłaty rat: równej lub malejącej (jest to szczególnie ważne w przypadku kredytów hipotecznych).


Zanim wybierzesz kredyt — sprawdź RRSO

RRSO to skuteczne narzędzie nie tylko do sprawdzania, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze, ale także do porównywania atrakcyjność ekonomicznej dostępnych na rynku kredytów. Aby taka analiza przyniosła Ci wymierne i co najważniejsze — wiarygodne rezultaty, porównuj jedynie kredyty i pożyczki opiewające na te same kwoty, z identycznym okresem spłaty i formułą spłaty rat. Jeśli parametry produktów będą odmienne, analiza RRSO nie przyniesie oczekiwanych wyników.


Czy istnieją kredyty z RRSO 0%?

Jeśli w internecie, na plakacie czy na folderze reklamowym banku dostrzeżesz określenie RRSO 0%, oznacza to, że pożyczenie pieniędzy nie wiąże się z żadnymi kosztami dodatkowymi, a całkowity koszt finansowania wynosi 0 zł. Takie promocje są powszechnie spotykane w pozabankowych instytucjach finansowych udzielających popularnych chwilówek. Jeśli sięgniesz po kredyt z RRSO 0%, pamiętaj, że warunkiem braku opłat jest z reguły terminowa spłata. Jeśli zwrócisz pieniądze po wskazanym w umowie terminie, kredytodawca naliczy opłaty w standardowej wysokości.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/rrso-czym-jest-i-jak-obliczyc-dla-kredytu-wzor

Artykuł partnera

Zobacz także: https://www.enh.pl/ile-kosztuje-holowanie-auta-przez-straz-miejska

Redakcja enh.pl