Niedobór magnezu a problemy z drżeniem rąk

Problemy z drżeniem rąk mogą wystąpić zarówno w sytuacjach stresowych, jak i być przyczyną choroby, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować tego objawu.

Czym jest drżenie rąk?

Drżenie rąk objawia się naprzemiennymi lub mimowolnymi ruchami rąk, czasami również występuje razem z drżeniem innych części naszego ciała. Do podstawowych rodzajów drżenia rąk możemy zaliczyć:
– drżenie spoczynkowe – występuje jak sama nazwa wskazuje w spoczynku w momencie, gdy ręce leżą podparte,
– drżenie statyczne – pojawia się zazwyczaj podczas prostowania rąk
– drżenie zamiarowe – objawia się w momencie wykonania ruchu.

Przyczyny drżenia rąk

Do drżenia rąk może dojść w różnych sytuacjach. Osoby pijące dużą ilość kawy lub napojów energetycznych mogą doświadczyć właśnie takich objawów. Oprócz tego zbyt duża ilość kofeiny powoduje nudności, bóle głowy oraz zaburzenia rytmu serca. Przyjmowane przez nas leki również mogą wpływać na drżenie rąk, dlatego warto jest zapytać lekarza lub sprawdzić na ulotce czy taki objaw nie występuje w przypadku nietolerancji na jakiś składnik leku. Do drżenia rąk może dojść także bez żadnych innych przyczyn i jest ono uwarunkowane genetycznie. W tym przypadku dochodzi do niego już w młodym wieku, a z chwilą starzenia się, drżenie jest coraz silniejsze i występuje w przypadku spoczynku czy ruchu.

Drżenie rąk w przypadku małej ilości witamin

W czasach ciągłego pośpiechu ludzie często zapominają o prawidłowym odżywianiu się co skutkuje brakiem odpowiedniej ilości minerałów i witamin dostarczanych do organizmu. Na drżenie rąk magnez sprawdzi się doskonale, tak samo jak potas oraz inne witaminy z grupy B. Niedobór magnezu oprócz drżenia rąk objawia się również kołataniem serca, uczuciem zmęczenia czy skurczami mięśni. Dlatego warto jeść takie produkty, który zawierają dużą jego ilość i są dodatkowo prawidłowo wchłaniane, a drżenie jeśli nie jest spowodowane chorobą powinno ustąpić. Jeżeli jednak nie mamy czasu na przyrządzanie zdrowych posiłków w ciągu dnia, możemy skorzystać z suplementacji magnezu oraz innych składników mineralnych poprzez zakup suplementu w aptece. Farmaceuta podpowie, jaki suplement musimy wybrać oraz przez jaki czas należy go brać, aby objawy drżenia rąk ustąpiły.

Drżenie rąk a przyczyny chorobowe

Do drżenia rąk może także dojść na skutek choroby. Do schorzeń, które objawiają się drżeniem możemy zaliczyć:
– hipoglikemię, czyli spadek poziomu cukru we krwi,
– padaczkę, która objawia się napadami drgawkowymi rozpoczynającymi się po większości od rąk,
– nadczynność tarczycy – oprócz drżenia rąk powoduje uczucie gorąca, nerwowość, potliwość oraz przyspieszony rytm serca,
– nerwicę – jej wystąpienie w różnych postaciach może przybierać szereg objawów takich jak np. niedowłady, ataki podobne do zawału serca czy padaczki,
– stwardnienie zanikowe boczne – osoby chorujące na to schorzenie cierpią na przykurcze mięśni oraz drżenie rąk, a choroba prowadzi do niedowładu i zaniku mięśni.

Dlatego jeśli zauważymy u siebie drżenie rąk, które z czasem nie przechodzi należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu znalezienia przyczyny powstania tego objawu.

Redakcja enh.pl