Jakie rodzaje pralek automatycznych można kupić?

Pralki automatyczne ułatwiły pranie brudnej odzieży i sprawiły, że żmudna i czasochłonna czynność może być wykonywana szybko i efektywnie. Panie domu mogą włączyć sprzęt przed wyjściem do pracy, a po powrocie do domu rozwiesić mokre, czyste ubrania. Dzięki temu znika konieczność prania ręcznego, które przez lata było prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Obecnie można wybierać w sklepach spośród wielu pralek automatycznych. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę?

Pralki automatyczne – rodzaje

W przypadku pralek automatycznych w sklepach znajdzie się kilka rodzajów. Dominujące są modele klasyczne, które mają głębokość 60 cm. Modele slim mają głębokość 45 cm. Pierwszy rodzaj pralek cechuje się dużą pojemnością i możliwością wykorzystania w większych łazienkach. Trudno go zamontować w ciasnych łazienkach i kuchniach. Głębokie pralki są polecane dla licznych rodzin z dziećmi, które często i dużo piorą.

Pralka automatyczna slim jest przeznaczona do małych łazienek i kuchni. Zmieści się ją nawet w dość ciasnej wnęce lub pomieszczeniu gospodarczym. Poszczególne pralki slim mają różną ładowność, jednak większość z nich mieści około 4-5 kg prania. Wybierając pralkę dla singla lub pary, można pozwolić sobie na taką pojemność. Dla większych rodzin pralka tego typu będzie niepraktyczna.

Jeśli szuka się pralki do czyszczenia odzieży roboczej lub taniego modelu do użytkowania np. w domku letniskowym, można postawić na pralki wirnikowe. Są to urządzenia o prostym działaniu, które zwykle mają tylko jeden typ prania i wirowania. Ich używanie do czyszczenia delikatnej odzieży jest niewskazane, jednak większość ubrań z mocniejszych materiałów można prać w nich bez żadnych obaw.

Pralki ładowane od góry i od frontu

Klasyczna pralka ładowana od frontu jest najczęstszym wyborem kupujących. Taki typ pralki jest wygodny w użytkowaniu. Łatwo wkłada się do niego suchą odzież i wyciąga się mokre, ciężkie pranie. Użytkownik dodaje detergenty do dozownika umieszczonego z przodu pralki, co sprawia, że kontrolowanie ilości proszku lub płynu do płukania jest efektywniejsze. Pralka wolnostojąca tego rodzaju zajmuje dość dużo miejsca i wymaga dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwiczek. Z tego powodu w małych łazienkach powinno się z niej zrezygnować.

Pralka ładowana od góry jest mniejsza i węższa, dlatego można ustawić ją nawet w ciasnej, wąskiej łazience. Najlepsze pralki automatyczne tego typu mogą stanąć we wnęce obok prysznica lub w pomieszczeniu, wydzielonym w małej kawalerce w starej kamienicy. Pralkę ładowaną od góry można zastawić z boku różnymi sprzętami i meblami, gdyż wszystkie czynności w czasie prania wykonuje się, otwierając klapę urządzenia do góry. 

Sprawdź ofertę https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html

Parametry techniczne pralek automatycznych

Przed zakupem pralki automatycznej powinno się przede wszystkim sprawdzić, jaka jest maksymalna prędkość wirowania mokrej odzieży. Im jest wyższa, tym suchsze pranie rozwiesza się na sznurku. W najlepszych modelach prędkość wirowania wynosi 1200-1600 obrotów na minutę. Jeśli chodzi ekonomiczność, sprzęt powinno cechować niskie zużycie wody, poniżej 60 litrów na standardowy cykl, oraz klasa energetyczna A+ lub wyższa. Nowa klasa energetyczna może być oznaczona inną literą (np. B), dlatego powinno się sprawdzić, jakiemu staremu oznaczeniu odpowiada. Dzięki takim parametrom korzystanie z pralki nie będzie generowało wysokich rachunków. Opłaty za prąd i wodę pozostaną niskie, nawet gdy wykonuje się pranie kilka razy w tygodniu.

Użytkownicy pralek cenią sobie wyświetlacz elektroniczny z zegarem, który odmierza czas pozostały do końca cyklu. Równie praktyczna jest automatyka wagowa, która zapobiega przekroczeniu maksymalnej ładowności. Automatyczne dozowanie środka piorącego umożliwia dostosowanie ilości detergentu do stopnia twardości wody i intensywności zabrudzeń na odzieży. 

Zdalne sterowanie przydaje się mieszkańcom budynków z systemem smart home. Inteligentne uruchamianie i programowanie funkcji prania za pomocą smartfona docenią w szczególności osoby, które mają mało wolnego czasu i późno wracają z pracy. Dzięki zdalnej obsłudze pralki mogą wyprać ubrania, gdy są poza domem.  

Przydatne funkcje pralek

Wśród najprzydatniejszych funkcji pralek warto wyróżnić pranie wstępne z odplamianiem. Program umożliwia usunięcie trudnych, zaschniętych plam. Pranie trwa nawet kilka godzin, jednak odzież jest nieskazitelnie czysta. Tryb pranie ręczne przydaje się za to do czyszczenia jedwabnych, wełnianych i szyfonowych ubrań. Delikatne tkaniny są prane w niskiej temperaturze, a prędkość wirowania jest dla nich bezpieczna. Tryb jest odpowiedni także od prania bielizny.

Przydatną funkcją jest możliwość odpompowania wody z pralki bez wirowania. Dzięki niej najdelikatniejsze tkaniny, buty oraz dziecięce maskotki można bezpiecznie wysuszyć po wypraniu. Ponadto uwagę warto zwrócić na tryb prania szybkiego. Z jego pomocą w 15-30 minut odświeży się ubrania, które długo leżały w szafie lub są jedynie lekko przepocone.

Redakcja enh.pl