Ekologiczne podejście do życia jest coraz bardziej popularne. Wkracza do wielu dziedzin. Ekologiczna może być już nie tylko żywność, ale również kosmetyki czy środki czystości. Używanie takich produktów ma wpływ nie tylko na nasze środowisko, ale również na organizm. Warto nie stosować chemii, gdy nie jest to konieczne.
W trosce o zdrowie
Ekologiczne środki czystości są dostępne w wielu internetowych drogeriach czy sklepach. Znaleźć można bardzo różne preparaty. Będą to środki do prania – proszki i płyny oraz płyny do płukania, a także płyny do mycia naczyń, a także płyny do sprzątania – czyszczenia łazienki, kuchni, mycia okien czy podłogi.
Jak się okazuje, ekologiczne środki czystości są bardzo wszechstronne. Możemy ich użyć w wielu czynnościach, które wykonujemy w domu.
Jakie są zalety takich środków? To przede wszystkim korzystne działanie na nasz organizm i nasze zdrowie. Ekologiczne preparaty pozbawione są chemii i nie wywołują reakcji alergicznych na skórze. Często nie mają drażniącego zapachu. Jest to zwłaszcza istotne, gdy jesteśmy alergikami wrażliwymi na zapachy. Ekologiczne preparaty sprawdzą się także, gdy w domu jest małe dziecko.
Kluczową wadą takich preparatów jest cena. Często są one droższe niż tradycyjne preparaty. Warto jednak pamiętać, że za jakością idzie cena. Wynika ona choćby z bardziej skomplikowanego procesu produkcji. Dział sprzedaży ekologicznych środków czystości ciągle się poszerza, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Ekologiczne preparaty – czego nie zawierają?
Podczas zakupu ekologicznych środków czystości warto zwrócić uwagę na skład. Nie zawsze napis na opakowaniu „ekologiczny”, „naturalny” czy „bio” będzie świadczył o ekologii danego produktu. Trzeba dokładnie przyjrzeć się składowi. Powinien on być dostępny na opakowaniu i nie budzić żadnych wątpliwości. Wiarygodność podnoszą certyfikaty, które uzyskał producent. Może to być m.in. Ecocert, który gwarantuje bezpieczeństwo produktu. Dodatkowo środki oznaczone „Vegan” lub „Cruelty free” oznaczają, że są one wegańskie i nietestowane na zwierzętach.
Ekologiczne środki czystości nie powinny zawierać mocnych konserwantów, fosforanów, sztucznych substancji zapachowych. Będą przyjazne dla środowiska, biodegradowalne i o łagodnych zapachach. Coraz częściej producenci myślą również o tym, by opakowania takich środków spełniały ideę tzw. zero waste, czyli były szklane lub papierowe.
Wybór produktów jest dość szeroki – mogą to być spraye, płyny, pasty czy proszki. Wszystko zależy od tego, do czego mają być stosowane.
Zrób to sam
Warto również pomyśleć o domowych środkach czystości. Będą one bazować na sodzie oczyszczonej, occie, kwasku cytrynowym. W internecie znajdziemy szereg przepisów, w jaki sposób przygotować takie preparaty. Nie jest to trudne, ale warto pilnować proporcji. Trzeba również pamiętać, że trwałość takich środków będzie krótsza niż sklepowych.
Przygotowując domowe preparaty, można sięgnąć po ulubione olejki eteryczne, które wzbogacą domowy płyn czy pastę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy dostosować zapach do swoich preferencji. Podstawową zaletą wytwarzania domowych środków jest oszczędność – własnoręcznie wykonany preparat będzie tańszy od gotowego.