Dracena obrzeżona – pielęgnacja, stanowisko, podlewanie

Zakupiłeś roślinę i zastanawiasz się jak sprawić jej dobre stanowisko i pielęgnację? Dracena obrzeżona to mało wymagająca roślina, przy której wystarczy pamiętać tylko o kilku ważnych elementach. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.

Agenda:

  1. Dracena obrzeżona – opis
  2. Jak pielęgnować dracenę obrzeżoną?
    • Odpowiednia temperatura dla draceny obrzeżonej
    • Wilgotność powietrza
    • Gdzie umieścić w domu dracenę obrzeżoną?
    • Podłoże i nawożenie draceny obrzeżonej
    • Podlewanie draceny obrzeżonej
    • Przesadzanie draceny obrzeżonej

Zobacz także: https://www.enh.pl/juka-jak-dbac/

Dracena obrzeżona – opis

Dracena obrzeżona, inaczej nazywana smokowcem, pochodzi z rodziny roślin szparagowatych. Naturalnie rośnie na Madagaskarze, gdzie osiąga nawet 4-5 metrów! Jeśli chodzi o uprawę doniczkową, dracena może osiągnąć wysokość nawet do 2,5 metrów. Jednak zazwyczaj średnia wielkość rośliny wynosi ok. 130 cm.

Dracena obrzeżona może być krzewiasta bądź nierozgałęziona. Ma piękne, lancetowate liście, które mogą naturalnie odpadać od dołu. Liście zależne są od odmiany tej rośliny. Najczęściej dracenę można spotkać w typie:

  • Bicolor – liście z obrzeżeniem żółtym,
  • Tricolor – lieście prążkowane kremowo z czerwonym obrzeżeniem
  • Colorama – liście zielono-czerwono-różowe.

Jak pielęgnować dracenę obrzeżoną?

Dracena obrzeżona nie jest wymagającą rośliną, jednak aby dobrze funkcjonowała potrzebuje, jak każdy kwiat, odpowiedniej temperatury, wilgotności, światła, podłoża, nawożenia, podlewania i przycinania.

Odpowiednia temperatura dla draceny obrzeżonej

Dracena obrzeżona jest rośliną ciepłolubną. Powinna więc znajdować się latem w miejscu, gdzie temp. nie spada poniżej 22˚C. Zimą dracena znosi dobrze temperatury do minimum 15˚C.

Wilgotność powietrza

Posiadając dracenę w domu, należy zadbać o odpowiednio wilgotne powietrze. Roślinie najlepiej zapewnić ok. 65% wilgotności. 

Niska wilgotność powietrza może doprowadzić do żółknięcia liści.

Gdzie umieścić w domu dracenę obrzeżoną?

Roślinę tę najlepiej jest ustawić w jasnym obszarze, ale nie narażonym na bezpośrednie promienie słońca. Świetnym miejscem jest zachodni lub wschodni parapet, w obszarze, gdzie światło jest rozproszone. 

Mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do opadania liści rośliny, dlatego tak ważne jest tutaj odpowiednie dobranie przestrzeni draceny.

Podłoże i nawożenie draceny obrzeżonej

Podłoże draceny powinno być:

  • gliniaste lub torfowe,
  • przepuszczalne,
  • żyzne.

Istnieją specjalnie przygotowane ziemie dla palm, dracen i juk. Są to gotowe mieszanki, które dopasowane są do potrzeb tego typu roślin.  Jeśli chodzi o pH, to powinno ono się znajdować w przedziale 5,5-6,3.

Wybierając doniczkę, wybierz taką, która jest dopasowana wielkością do rośliny, ma dziurki na dole i jest z podstawką. Dracena powinna być wyłożona na dole doniczki drenażem, który zapobiegnie zbyt dużemu nawodnieniu rośliny, 

Co z nawożeniem draceny obrzeżonej? Podczas okresu wzrostowego (wiosna, lato, jesień), należy nawozić roślinę raz bądź dwa razy w miesiącu. Przed nawożeniem, ważne jest, aby sprawdzić dokładnie instrukcje konkretnego nawozu, bo być może będą tam inne wytyczne tej czynności.

Podlewanie draceny obrzeżonej

Dracena obrzeżona nie potrzebuje dużego nawodnienia. W okresie letnim należy ją podlać raz w tygodniu oraz spryskać jej liście wodą. Natomiast, w zimie, podlewanie ograniczamy jeszcze bardziej! Robimy to wtedy, gdy zauważymy, że roślina ma „sucho”. Nie dopuszczajmy jednak do tego, żeby roślina za bardzo przeschła.

Przesadzanie draceny obrzeżonej

Młodą dracenę obrzeżoną należałoby przesadzić co 2-3 lata, gdyż roślina jest w trakcie swojego wzrostu i z biegiem czasu potrzebuje większej doniczki. Wraz z wiekiem dracenę można przesadzać rzadziej lub zrezygnować całkiem z tej czynności, pamiętając o uzupełnieniu doniczki rośliny świeżą ziemią.

Redakcja enh.pl