Czego nie robić na L4? Jak nie stracić prawa do zasiłku chorobowego?

Zwolnienie L4 to zwolnienie z pracy udzielane pracownikowi, nie mogącemu wykonywać czynności służbowych, ze względu na chorobę lub niedyspozycję. W okresie orzeczonej niezdolności do pracy, pracownik powinien dostosować się do zasad i dowiedzieć się, co wolno, a czego nie robić na zwolnieniu, by nie wykorzystać zwolnienia z pracy w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • co to jest L4?
  • co można robić na L4?
  • czego nie robić na L4?

Co to jest L4?

Zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4 to dokument wystawiany przez lekarza, który określa, że pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub urazu. ZUS wymaga przedłożenia zwolnienia lekarskiego w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Zwolnienie lekarskie zawiera informacje, dotyczące przyczyny niezdolności do pracy i terminu ważności L4. Pracownik jest zobowiązany przedłożyć zwolnienie lekarskie swojemu pracodawcy, który z kolei przekazuje je do ZUS w celu rozpoznania wniosku o zasiłek chorobowy. Jest to urzędowe potwierdzenie, które uprawnia pracownika do korzystania z prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu choroby. Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, pracownik musi zgłosić się do lekarza prowadzącego, który oceni jego stan zdrowia i zdecyduje o konieczności czasowej niezdolności do pracy. Lekarz na podstawie badania i diagnozy wystawi odpowiednie zwolnienie. L4 powinno być dostarczone do pracodawcy w jak najkrótszym czasie. Osoba przebywająca na zwolnieniu musi również przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza dotyczących leczenia i rekonwalescencji i dowiedzieć się, czego nie wolno robić. Zwolnienie lekarskie jest istotne zarówno dla pracownika, który może skorzystać z czasu na regenerację zdrowia, jak i dla pracodawcy, który może zorganizować czas pracy w związku z nieobecnością pracownika. 

pani-u-lekarza
Lekarz, kierujący na zwolnienie lekarskie udzieli pacjentowi wszelkich zaleceń

Co można robić na L4?

W zależności od informacji zawartych na druku zwolnienia lekarskiego, jest kilka rzeczy, które można robić na L4. Widnieje tam informacja czy chory powinien leżeć czy albo czy chory może chodzić. To bardzo ważna informacja i to od niej zależy to, jak zwolnienie powinno być wykorzystane. Niemniej jednak, jedną z możliwości jest odpoczynek i regeneracja organizmu po chorobie. Warto wtedy skupić się na wyleczeniu i nie forsować się zbytnio. Inną opcją jest dbanie o swoje zdrowie poprzez zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia, o ile jesteśmy w stanie. Można się również skoncentrować na hobby, które przynosi radość i relaksuje. Jest to idealny moment na nadrobienie zaległości w czytaniu ulubionych książek, oglądaniu filmów lub słuchaniu muzyki. Bardzo ważne jest jednak pamiętanie, że L4 to przede wszystkim czas na zdrowienie i regenerację, dlatego powinniśmy unikać stresujących i wymagających działań. Podczas zwolnienia lekarskiego powinno się przebywać w domu. Jedynymi wyjątkami powinny być wyjścia do przychodni zdrowia oraz apteki. Chyba, że wskazania lekarskie są inne i powinniśmy bezwarunkowo przebywać w domu. Zdarzają się również sytuacje, w których doktor zezwala na wyjazd, umożliwiający regenerację. Dobrze jest więc skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek dotyczących tego, co nam wolno robić na zwolnieniu lekarskim, co jest dla nas bezpieczne i pomoże nam w pełnym powrocie do zdrowia. 

pani-chora
Już kilka dni zwolnienia lekarskiego wystarczą, by przywrócić siły i poczuć się lepiej

Czego nie robić na L4?

To ważne, by wiedzieć czego nie robić na zwolnieniu, żeby nie stracić prawa do zasiłku chorobowego. Na L4 nie powinniśmy wykorzystywać czasu na nieodpowiednie zajęcia, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ważne jest, aby podczas choroby skupić się na regeneracji i powrocie do pełnej formy. Nie powinniśmy przeciążać się pracą domową, czymkolwiek w rodzaju wysiłku fizycznego ani nadmiernym stresem. Warto również unikać korzystania z urządzeń elektronicznych w dużych ilościach, takich jak telewizor, komputer, tablet czy smartfon. Zamiast tego, powinniśmy odpoczywać, dbać o nasze ciało i pozwolić mu się zregenerować. To świetny czas na czytanie, oglądanie filmów lub słuchanie muzyki. Ważne jest także, aby w trakcie L4 unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie zarażać ich chorobą. L4 to czas, który powinniśmy wykorzystać do pełnego wyleczenia, dlatego należy zrezygnować z niezbędnej codziennej aktywności i skupić się na zdrowiu i dobrobycie. Należy również pamiętać, że wykonywanie jakichkolwiek prac podczas trwania L4 jest zakazane. Pracownik może bowiem stracić prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego. Należy również zaznaczyć, że wykonywanie remontów w domu w czasie zwolnienia lekarskiego również jest nielegalne. W razie kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, możemy być posądzeni o naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych poprzez wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Za takie przewinienie może grozić nawet zwolnienie dyscyplinarne. Powinno się poświęcić zwolnienie od pracy wyłącznie na powrót do zdrowia i regenerację.

pan-chory
Wykonywanie czynności zakazanych na L4 może wiązać się z utratą świadczenia

Nie warto wykorzystywać zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Należy dostosować się do zaleceń lekarskich i nie wykazywać aktywności niezgodnych z celem zwolnienia. Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego powinien przede wszystkim wyleczyć swoją chorobę i zregenerować się, by móc powrócić do wykonywanych czynności.

Redakcja enh.pl