Wypadanie włosów – jak sobie z tym poradzić?

Wypadanie włosów to problem wielu milionów ludzi na całym świecie. Przyczyn może być wiele, od niewłaściwej diety po choroby skóry. Jak można poradzić sobie z tym zawstydzającym problemem?

Objawy wypadania włosów

To jasne, że włosy wypadają, jest to w zupełności normalne. Szacuje się, że naturalnie tracimy około 50-100 włosów dziennie. Martwić możemy się wtedy, kiedy wypada nam ich coraz więcej. Oto kilka objawów, które mogą świadczyć o problemie z łysieniem:

 • Większa ilość włosów w wannie po kąpieli czy prysznicu,
 • duże ilości włosów na szczotce po czesaniu,
 • wyraźne prześwity i przerzedzenia na głowie,
 • Spora ilość włosów w mieszkaniu – na ubraniach, podłodze, czy w łóżku.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn łysienia jest bardzo dużo. Jeśli tracimy coraz więcej włosów z roku na rok, może być to oznaka łysienia genetycznego. Nadmierne wypadanie włosów może być także spowodowane niewłaściwą dietą. Deficyt białka i żelaza w organizmie może źle wpływać na kondycje naszych włosów. Co jeszcze może powodować wypadanie włosów?:

 • Stres,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,
 • stan zapalny organizmu,
 • przyjmowane leki,
 • zaburzenia hormonalne,
 • częste farbowanie włosów,
 • stosowanie silnych preparatów do stylizacji,
 • i wiele więcej. 

Jak leczyć wypadanie włosów?

Wiele przyczyn wypadania włosów jest uleczalnych, dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować ten uporczywy problem, a w niektórych przypadkach nawet się go pozbyć. Jak więc możemy poradzić sobie z łysieniem?

Redukcja stresu

Częste sytuacje stresowe zaburzają naszą gospodarkę hormonalną oraz pracę układu odpornościowego. Może zaburzać to cykl życia włosów, przez co mieszki włosowe są osłabione, co następnie skutkuje postępującym łysieniem. Warto więc w miarę możliwości zredukować ilość stresu w naszym życiu. W łagodnych przypadkach warto zainteresować się ćwiczeniami relaksacyjnymi, np. jogą. Jeśli jednak problem stresu towarzyszy nam od wielu lat, konieczna może być wizyta u specjalisty, który wdroży nas w odpowiednią terapię.

Szampon przeciw łysieniu

W leczeniu wypadania włosów warto sięgnąć po kosmetyki, które pomogą nam zwalczyć nasz problem. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych szamponów przystosowanych dla kobiet oraz mężczyzn. Specjalnie przygotowane preparaty zadbają o wzmocnienie naszych włosów i ich regenerację.

Dla lepszego efektu warto równolegle korzystać z serum przeciw łysieniu, które oddziałuje na korzenie włosów, zmniejszając przez to ich wypadanie. 

Odpowiednia dieta

Przy wypadaniu włosów należy zadbać także o odpowiednią dietę – sam szampon na wypadanie włosów może nie być wystarczający, jeśli nie będziemy dostarczać do naszego organizmu niezbędnych składników w pożywieniu. Dieta na wypadanie włosów musi być bogata w witaminy z grupy B: B2, B3, B5 i B8. Warto więc w naszym jadłospisie uwzględnić ryby, warzywa strączkowe, nabiał, jaja, czy wszelkiego rodzaju orzechy.

Warto zadbać także o dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów omega-3, które w większych ilościach znajdziemy w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, czy zielonych warzywach. Więcej wartościowych produktów do włosów znajdziesz na stronie https://haircure.pl/.

Redakcja enh.pl