Straż graniczna stopnie i zarobki

0
190
straż graniczna stopnie i zarobki

Straż graniczna uważana jest za jednostkę elitarną i dlatego z roku na rok przyciąga w swoje szeregi coraz więcej chętnych. Praca w straży granicznej nie jest jednak dla wszystkich, by dostąpić zaszczytu pracowania tam, należy spełnić wiele wymogów. Kandydatom stawia się bardzo duże wymagania. Ponadto, by znaleźć się w szeregach straży granicznej, pozytywnie przejść trzeba przez trwający bardzo długo, trudny i wymagający proces rekrutacji. Jednak patrząc na zarobki strażników naszych granic, opłaca się.

Jak zostać pracownikiem straży granicznej?

Praca w straży granicznej jest bardzo ciekawa i wymagająca. Do obowiązków strażnika należy:
– ochrona granic Polski,
– sprawowanie nadzoru nad eksploatacją polskich obszarów morskich,
– zapobieganie handlu bronią i narkotykami,
– zapobieganie przyjazdom nielegalnych imigrantów,
– kontrolowanie legalności pracy, którą wykonują cudzoziemcy,
– wykrywanie różnego rodzaju przestępstw,
– zapobieganie wywożenia z Polski przedmiotów drogocennych.
Obowiązków tych jest znacznie więcej, ale aby stać się takim pracownikiem trzeba najpierw przejść rekrutacyjny proces, który trwa kilka miesięcy a selekcja w nim jest naprawdę bardzo ostra. Najpierw kandydat musi wypełnić określoną ankietę i podanie i zgłosić się po ogłoszonym naborze pracowników straży granicznej. Następnie czeka go rozmowa kwalifikacyjna, łącznie z rozmową z psychologiem oraz testem na wariografie. Następnie zdaje się egzamin, włącznie ze sprawdzeniem testu fizycznego oraz umiejętności posługiwania się językiem obcym i z wiedzy ogólnej. Po tym wszystkim trzeba przejść określone badania lekarskie i nie jest to jeszcze wszystko. Potem są kolejne szkolenia, trwające po 3,5 miesiąca każde oraz miesięczna praktyka w jednostce macierzystej.

Straż graniczna stopnie i zarobki

Praca w straży granicznej to całkiem przyzwoite zarobki, które wiążą się ściśle z posiadaniem odpowiednich stopni. Jednym ze szkoleń w trakcie rekrutacji, jest szkolenie podoficerskie. Po nim uzyskuje się najniższy stopień a mianowicie rangę kaprala. Dopiero z takim stopniem przystępuje się do pracy w straży granicznej.
Jednak już w trakcie danych szkoleń, przyszły strażnik graniczny może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2 400 złotych netto.
W miarę upływu czasu, posiadania kolejnych zasług, uczestniczenia w poszczególnych szkoleniach strażnik zyskuje nowe i wyższe swoje stopnie a wraz nimi podwyżkę w wypłacie.
Mediana zarobków strażnika wynosi około 6 700 złotych brutto, daje to blisko 4 706 złotych na rękę. Jednak kwota ta może być wciąż podwyższana, a już na pewno jest ona znacznie wyższa od zarobków wszystkich innych pracowników służb mundurowych w Polsce.
Praca w tej formacji przypomina pracę w wojsku, w miarę upływu lat pracy otrzymuje się określone stopnie oficerskie. Zaczyna się więc pracę od stopnia kaprala a po 2 latach pracy zostaje się już plutonowym, sierżantem, po 3 latach chorążym, po 4 porucznikiem i kapitanem i tak dalej, idąc normalnym harmonogramem.
Straż graniczna stopnie i zarobki ma ze sobą ściśle powiązane i jest to bardzo elitarna praca dla osób zasługujących na nią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here