Rośliny w domu – niewymuszone piękno natury

Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz pokazują, że coraz częściej zaprasza się do domów oraz mieszkań zieleń. Oprócz zielonych ścian, mebli i stylowych dodatków, chętnie wybierane są również rośliny. Być może jest to podyktowane perspektywą pandemiczną, kiedy pojawiła się pewna tęsknota za przyrodą, którą można było oglądać jedynie za szklaną szybą okien. Wydaje się, że jest to metafora głębokiego pragnienia połączenia się z naturą na nowo.

Jakie wybrać rośliny do salonu lub łazienki?

Zanim odwiedzi się pobliski sklep z roślinami, warto przemyśleć, jakie gatunki będą pasować do wystroju mieszkania, a także jakie warunki jest się w stanie im zapewnić. Są bowiem takie, które wymagają większego zainteresowania i troski właścicieli, jak np. storczyki. Oprócz swojego eleganckiego piękna są dosyć kapryśne. Nie lubią przesadnego światła, ale nie odnajdą się również w cieniu. Najlepiej będą się czuć w pobliżu okien na zachodnią stronę, aby nie być wystawione cały czas na ogromne nasłonecznienie. Orchidee fantastycznie przystroją wnętrze gustownego salonu. Są też takie rośliny, które są mniej wymagające, a wciąż naprawdę efektowne, jak np. skrzydłokwiat, który wymaga podlewania tylko kilka razy w tygodniu i odnajdzie się w większości miejsc w domu. Do pokojów dziennych szczególnie często wybierane są również drzewka bonsai, będące symbolem szczęścia i dobrostanu duchowego. Można przemyśleć również opcję rośliny pnącej np. bluszczu, który stworzy wyjątkową naturalną kaskadę.

Szczególnie częstym rozwiązaniem w projektowaniu wnętrz są rośliny do łazienki. Pozwalają one ożywić pomieszczenie i przynieść specyficzny spokój przyrody. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest tzw. monstera, która od lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Pojawia się na wielu wzorach z motywem natury. Sprawdzi się w łazience, ponieważ nie jest rośliną bardzo wymagającą. Ciekawą opcją mogą być również sukulenty w różnych barwach. Bardzo wdzięcznym gatunkiem jest również aloes uprawiany w doniczkach. Oprócz tego, że będzie przystrajać łazienkę, niektóre jego części można z powodzeniem używać w domowych zabiegać upiększających. Z aloesu można wykonać delikatny peeling, maseczkę na twarz albo odżywkę do włosów. Jest to zatem wybór wielofunkcyjny.

Rada dla wrażliwych

Warto przy kupnie zwrócić uwagę na te rośliny domowe, które nie przyciągają wzroku klientów nastawionych na perfekcję. Niektóre z nich można jeszcze uratować przed śmiercią w samotności. Ich gorszy wygląd wcale nie przekreśla szansy na piękny rozkwit. Szeroki wybór kwiatów i rośliny dostępny w sklepie LolaFlora.

Redakcja enh.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.