Pośrednictwo pracy

W obecnych czasach coraz więcej rekrutacji dobywa się z wykorzystaniem pośrednika pracy. Warto zaznaczyć, że pośrednictwo pracy istnieje od wielu dekad, jednakże w Polsce przed transformacją ustroju rolę agencji pracy spełniały zawsze urzędy pracy. Obecnie pośrednik pracy wzbudza nadal dość dużo kontrowersji, jednakże wiele osób z chęcią korzysta z usług agencji zatrudnienia. W naszym kraju istnieje wiele tego typu firm, podobnie sytuacja wygląda poza granicami Polski.

Praca – jak ją zdobyć?

Wiele osób zastanawia się, czym zajmuje się pośrednik pracy. Okazuje się, że jego pracą jest zatrudnienie kandydatów do innych firm. Warto zaznaczyć, że podstawowym zadaniem takiego pośrednika jest udzielenie pomocy osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy, doradztwo personalne w zakresie możliwości zawodowych dla ludzi chcących zmienić zatrudnienie. Oprócz tego pośrednik pracy zajmuje się prowadzeniem rekrutacji stałej bądź czasowej na dane stanowiska. Dodatkowo może informować kandydatów o nowych ofertach zatrudnienia. Pośrednik pracy nierzadko zajmuje się też sprawami kadrowo-płacowymi innych przedsiębiorstw, a także kieruje kandydatów do zagranicznych pracodawców. Okazuje się, że pośrednictwo pracy jest rozwiązaniem, z którego korzystają nie tylko osoby szukający pracy, ale także firmy. Warto też nadmienić, że firmy, które nie mają swojego działu personalnego bądź własnej grupy rekruterów, mogą postawić na nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy, co jest bardzo cenione. Dzięki temu sposobna jest skuteczna minimalizacja kosztów rekrutacji, a ponadto znalezienie właściwego kandydata. Na rodzimym rynku działa blisko 7 tysięcy przedsiębiorstw pośrednictwa pracy, jednakże raptem parę z nich jest godnych zainteresowania, a także zaufania. Należy nadmienić, że dzięki tego typu firmom bezrobocie w Polsce stale spada.

Agencja pracy

Warto powiedzieć, że pewne większe korporacje zwane są „hurtowniami CV”. Mowa tutaj o takich miejscach, w których rekrutacja trwa nieprzerwanie, a pośrednicy jedynie tworzą bazy CV. Oprócz tego standardowe pracy działają na zlecenie prywatnych przedsiębiorstw, które w ogóle nie mają działu płacowo-kadrowego. W tego typu sytuacji pracownicy z agencji zajmują się między innymi rekrutacją oraz sprawami takimi jak tworzenie umowy na pośrednictwo pracy. Innym zadaniem takich firm jest zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy opłacanie składek zdrowotnych. Warto też wiedzieć, że pewne przedsiębiorstwa zatrudniają pracowników samodzielnie. Niektóre z nich stawiają też na usługi pośrednictwa pracy. Co ciekawe, wiele osób uważa taki sposób jako dość kontrowersyjny, bowiem pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy podlegają dwóm pracodawcom naraz. Należy też dodać, że pracownicy tymczasowi mogą nie otrzymywać dodatkowych świadczeń socjalnych. Mowa tutaj o przywilejach, takich jak prywatna opieka medyczna, bonus płacowy czy karta sportowa.

Dowiedz się więcej na http://as-truck.com.pl/

Sytuacja na rynku pracy

Warto wiedzieć, że istnieje parę grup ludzi mogących sporo zyskać na skorzystaniu z usług pośrednika pracy. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach bezrobotnych nie mogących znaleźć żadnej formy zatrudnienia. Okazuje się, że agencje zatrudnienia przeważnie nie oferują sporych wynagrodzeń, jednakże powinny zagwarantować umowę o pracę tymczasową, płatny urlop, a ponadto sposobność korzystania ze zwolnień lekarskich, co jest bardzo istotne. Oprócz tego osoby bez pracy mogą też skorzystać z urzędu pośrednictwa pracy, a ponadto odnaleźć właściwe zatrudnienie. Następną grupą ludzi są osoby niepełnosprawne, którym nierzadko ciężko znaleźć zatrudnienie. Warto wiedzieć, że tacy ludzie mogą korzystać z pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że rzetelne firmy są też w stanie znaleźć miejsce pracy dla studentów bądź absolwentów, którzy nie zdobyli jeszcze doświadczenia zawodowego. Trzeba też powiedzieć, że spore korzyści biura pośrednictwa pracy przynoszą jednak firmom szukających pracowników, bowiem obniżają ich wydatki, które związane są z rekrutacją, co jest czasami problematyczne.

Redakcja enh.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.