Pierścionki – czy wiesz, jak dobierać rozmiar?

Jak zmierzyć palec, aby właściwie dobrać rozmiar pierścionka? Poznaj nasze wskazówki i wybierz najpiękniejsze pierścionki dla siebie lub bliskiej Ci osoby!

Pierścionki – po prostu musimy je mieć!

Pierścionki to ważny element w niemal każdej stylizacji. Wszystkie kochamy biżuterię, nierzadko sporo czasu spędzamy na wyszukiwaniu nowych pierścionków. Jednak oprócz względów estetycznych bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Szczególnie kupując przez internet, co zresztą z każdym rokiem jest coraz popularniejsze, nie masz możliwości przymierzenia pierścionka. Czasem jednak rozmiar może ulec zmianie, czasem również pierścionek ma być prezentem dla innej kobiety (niekoniecznie robionym przez mężczyznę). Z tych powodów wiedza dotycząca tego, jak dobrać rozmiar pierścionka, jest wprost kluczowa.

Rozmiar pierścionka odnosi się do jego wewnętrznej średnicy. Należy pamiętać, że wymiar mierzy się zawsze na wewnętrznej części pierścionka, nigdy nie na zewnątrz – w końcu pierścionek czy obrączka może mieć różną grubość. Co równie ważne, pomiar musi być wykonany bardzo dokładnie – aż do dziesiątych części milimetra, gdyż kolejne rozmiary dzieli zaledwie 0,3-0,4 mm. Uzyskany wynik wystarczy porównać z odpowiednią tabelą.

W jaki sposób ustalić rozmiar obrączki lub pierścionka?

Jeżeli zakup pierścionka nie jest tajemnicą, najprościej zmierzyć obwód palca, na którym pierścionek ma być noszony. Najczęściej to oczywiście palec serdeczny. Aby zmierzyć obwód palca, użyj tasiemki, sznurka lub miękkiego paska papieru. Taką miarkę należy umieścić za kostką bliżej nasady. Owiń palec, ale niezbyt ciasno. Niech tasiemka przylega do palca, ale go nie uciska. Następie sprawdź uzyskany wynik i porównaj z tabelą.

Sposobów na zmierzenie pierścionka jest jednak więcej. Drugi sposób to… zmierzenie palca suwmiarką. Choć sam przyrząd jest niebywale dokładny, to pomiar nie do końca taki będzie. Zadbaj o to, aby krawędzie suwmiarki nie ściskały palca, gdyż to także wpłynie na zafałszowanie pomiaru. Trzecia opcja to ustalenie rozmiaru na podstawie aktualnie noszonego pierścionka, o ile takowe masz. Czwarta możliwość to oczywiście osobista wizyta u jubilera – w tym poradniku nie bierzemy tego jednak pod uwagę, gdyż skupiamy się na kupnie pierścionka w sieci.

Przy mierzeniu pierścionka i palca ogromne znaczenie mają detale. Warto wiedzieć, że palce wieczorem mają nieco większy obwód niż rano. Po całym dniu pojawia się czasem niewielka opuchlizna, a dodatkowy wpływ na to mają takie czynniki jak zmiana wagi, zmiany hormonalne czy nawet temperatura powietrza (np. letnie upały).

Odpowiednio dobrany pierścionek nie powinien się zsuwać, ale jednocześnie nie powinnaś go na siłę wciskać na palec. Jeżeli po kilku latach noszenia pierścionek stanie się za mały, zawsze możesz go nieco poszerzyć u jubilera. To zupełnie standardowa procedura w przypadku np. biżuterii złotej i srebrnej. Nie czekaj już ani chwili dłużej, jak najszybciej sprawdź pierścionki w swoim ulubionym sklepie i wybierz coś dla siebie!

Redakcja enh.pl