Obrączki złote – jak je czyścić?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić złotą biżuterię domowymi sposobami? Warto regularnie o nią dbać, gdyż złote ozdoby brudzą się i ciemnieją. Jest to naturalny proces, ale można mu zapobiec. Wystarczy trochę troski, a kolczyki, bransoletki czy obrączki złote będą nam służyły przez wiele lat. Podpowiadamy, które sposoby są skuteczne.

Przechowywanie i czyszczenie złotej biżuterii

Aby złota biżuteria długo zachwycała swoim pięknym i blaskiem, trzeba jej poświęcić uwagę. Ważne jest zarówno jej właściwe przechowywanie, użytkowanie na co dzień, jak i czyszczenie. Wyjaśniamy, które domowe metody będą pomocne – zobacz i zadbaj o swoje obrączki złote, ulubione naszyjniki czy zawieszki.

Jak przechowywać bransoletki, kolczyki i obrączki złote?

Aby złota biżuteria zachowała blask, trzeba ograniczyć jej kontakt ze światłem i wilgocią – najlepiej poszczególne elementy przechowywać w osobnym woreczku strunowym, a następnie włożyć je do kuferka lub szkatuły. W ten sposób zabezpieczysz cenne skarby przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. Jeśli w dodatku biżuteria jest ozdobiona kamieniami, woreczek będzie niezbędny. 

Jak czyścić złotą biżuterię?

Najlepszym sposobem na zachowanie złotej biżuterii w dobrym stanie jest jej właściwe przechowywanie i użytkowania, a także systematyczne oczyszczanie. Warto przetrzeć ją spirytusem lub wódką i wypolerować miękką ściereczką raz w miesiącu. 

Preparat do czyszczenia złota. Można też kupić specjalny płyn do czyszczenia biżuterii. Zadba o to, by ozdoby odzyskały swój blask, a także opóźnia proces ich ciemnienia. Zwykle wystarczy włożyć do niego biżuterię i odczekać kilka minut – teraz trzeba ją przepłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. Można też oddać najcenniejsze ozdoby – jak obrączki złote – do jubilera, a profesjonalista zadba o nie najlepiej. Do profesjonalnego czyszczenia zaleca się też oddanie biżuterii bogato zdobionej kamieniami, z wieloma zakamarkami. 

Domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii. Aby zadbać o złoto, warto je delikatnie przecierać na przykład rozkrojoną cebulą albo cytryną, sprawdzi się też niewielka ilość octu. Można też przygotować mieszankę na bazie wody, soli i sody – to również polecana metoda od pokoleń. 

Pomocne będzie też mydło albo płyn do mycia naczyń i woda – taka mikstura usunie osad. Trzeba po prostu zanurzyć w niej biżuterię, później wypłukać i wypolerować ściereczką lub szczoteczką. Z domowych metod polecana jest też pielęgnacja pastą do zębów i miękką szczoteczką – ważny, by szczoteczka nie miała ona twardego włosia, a pasta mikrogranulek, bo można wtedy porysować biżuterię.

Ściereczka do czyszczenia złota. Popularne są też specjalne ściereczki do pielęgnacji złotych ozdób – sprawdzą się, jeśli czyścimy naszą kolekcję regularnie. Należy nimi po prostu starannie wypolerować biżuterię, która utraciła blask. Ściereczka jest nasączona specjalnym płynem, który ją odświeża i pomoże odzyskać jej połysk. Jest ona wielokrotnego użytku, jeśli po użyciu schowany ją do opakowania i starannie je zamkniemy.

Redakcja enh.pl