Niegdyś niemodne, dziś znów wracają do łask, czyli przegląd topowych akcesoriów kuchennych

Zmiany w modzie najczęściej dotyczą odzieży, obuwia czy makijażu, ale nie omijają również akcesoriów kuchennych. Niektóre z nich przed laty były chętnie używane, później jednak zaczęliśmy je kojarzyć jedynie z wystrojem babcinej kuchni. Okazuje się, że niektóre akcesoria kuchenne, który popadły w niełaskę, dziś znów znajdziemy na wystawach sklepów z wyposażeniem kuchennym.

Garnki – nowoczesne i tradycyjne

Garnek wykonany ze stali nierdzewnej, który można myć w zmywarce, najlepiej z powłoką nieprzywierającą – to właśnie takiego przez lata poszukiwaliśmy w sklepach. Dziś jednak równie chętnie sięgamy po garnki emaliowane, w których najczęściej gotowały nasze babcie, a nawet mamy. Współczesne garnki emaliowane są jednak zgoła inne od tych, które pamiętamy jeszcze z końcówki ubiegłego stulecia. Obecnie możemy kupić dobre jakościowo, wytrzymałe garnki, a większość z nich nadaje się także do mycia w zmywarce. Nie jest tajemnicą, że głównie dzięki temu garnki emaliowane wróciły do łask. Mogą one nadać charakteru naszej kuchni dzięki oryginalnym rysunkom czy nadrukom. Niemniej jednak mycie ręczne dużej ilości garnków, które wykorzystujemy do przygotowywania posiłków, dla wielu osób jest już nie do wyobrażenia. 

Kawiarka – tani sposób na pyszną kawę

Ogromnym powodzeniem w ostatnim czasie cieszy się także mała, tradycyjna kawiarka. Kilka lat temu została ona wyparta z rynku przez wielofunkcyjne ekspresy do kawy, z pomocą których mogliśmy przygotować wiele różnych rodzajów napojów kawowych. Posiadanie dobrej jakości ekspresu do kawy wiązało się z niemałą renomą, jaką zyskiwaliśmy na przykład w oczach gości. Niemniej jednak szybko okazało się, że ekspres do kawy to w wielu przypadkach jedynie zbędny wydatek. Kosztuje on niemało, bo przynajmniej kilkaset złotych. Jeśli zaś nie korzystamy z niego na co dzień (wiele osób ceni sobie na przykład tradycyjną kawę parzoną), to inwestycja będzie się nam zwracać przez wiele lat. Kawiarka kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych, a dzięki niej przygotujemy pyszną, aromatyczną kawę.

Wyciskarka do cytrusów

Kilka lat temu przestaliśmy ręcznie wyciskać sok z cytryny czy pomarańczy i przerzuciliśmy się na elektryczne wyciskarki. Dziś jednak ręczne wyciskacze do cytrusów wracają do łask. Przede wszystkim są one bardzo tanie, dlatego każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Co więcej, nie zajmują tyle miejsce, co urządzenia elektryczne. Dzięki nim z powodzeniem wyciśniemy potrzebną ilość soku z cytrusów na przykład do lemoniady czy ciasta. Oczywiście wyciskarki elektryczne doskonale sprawdzą się, jeśli lubimy na co dzień wypijać szklankę soku z cytrusów. Niemniej jednak do incydentalnego wyciskania soku urządzenie manualne będzie wystarczające. 

Redakcja enh.pl