Maseczka antywirusowa – jak bezpiecznie zakładać, nosić i ściągać?

Korzystanie z maseczki antywirusowej to podstawowa ochrona przed substancjami szkodliwymi dla naszych dróg oddechowych. Jednak nie wystarczy po prostu kupić maseczkę i nosić ją – trzeba to robić poprawnie. Tylko wtedy masz pewność, że ochrona jest skuteczna. Jak prawidłowo zakładać, nosić i ściągać maseczkę? Podpowiadamy!

Prawidłowe zakładanie maseczki ochronnej

Rozrywasz opakowanie i zakładasz na twarz maseczkę. Stop! Czy pamiętałeś o umyciu dłoni wodą z mydłem lub zdezynfekowaniu ich? Chwytaj maseczkę za gumowe zauszniki i naciągając je nasuń na uszy i na twarz. Podczas noszenia, kiedy musisz maseczkę poprawić czy ściągnąć też unikaj dotykania zewnętrznej części materiału. Ta warstwa gromadzi mnóstwo zanieczyszczeń, a na dłoniach przeniesiesz je na pozostałe części ciała, odzież oraz przedmioty.

Noszenie maseczki na nosie i ustach

Wydaje się oczywiste, że maseczka, skoro służy do ochrony nosa i ust powinna je szczelnie zasłaniać. Tymczasem wiele osób zapomina o tym, i chcąc zaczerpnąć powietrza pełną piersią zsuwa maseczkę na brodę. To błąd! Zadbaj o to, aby maska ochronna faktycznie chroniła Twoje drogi oddechowe. Tak się stanie, jeśli będziesz przestrzegał „daty ważności maseczki”. Co to oznacza? Że produkty jednorazowe należy nosić tylko jeden raz, maksymalnie przez 8 godzin albo i krócej, jak tylko poczujesz, że od wewnątrz maseczka jest wilgotna. Wtedy ją usuń i wymień na nową.

Ściąganie i utylizacja maseczek ochronnych

Dużo mówi się też na temat ściągania maseczek, przygotowywania ich do następnego użycia oraz utylizowania https://medivon.pl/maseczka-antywirusowa-jak-bezpiecznie-zakladac-nosic-i-sciagac/. Ściąganie zacznij, tak samo jak wkładanie, od złapania gumowych zauszników, lekkiego ich naciągnięcia i usunięcia maseczki z twarzy. Następnie złóż ją do środka (aby zewnętrzna warstwa została w ten sposób zwinięta i „unieszkodliwiona”). Maseczkę umieść w koszu z odpadami – zmieszanymi, jeśli nosiłeś ją tylko prewencyjnie lub do odpadów medycznych, jeśli miałeś kontakt z chorymi na koronawirusa lub inną chorobę zakaźną.

W przypadku maseczek przeznaczonych do wielokrotnego użytku, należy po każdym zdjęciu zdezynfekować maskę (w piekarniku lub w praniu, ewentualnie środkiem na bazie alkoholu). Do następnego użycia należy przechować ją w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że maseczki wielokrotne też nie są wieczne. Wymieniaj je, gdy się uszkodzą lub filtr straci na wydajności.

 

Redakcja enh.pl