Jak wygląda montaż klimatyzacji typu split? To warto wiedzieć!

Zakup klimatyzacji to jedna kwestia. To, jak się ją montuję, to już co innego. Wiele osób nie interesuje się wcześniej tą kwestią. Jednak przed zakupem klimatyzacji powinniśmy wziąć takie aspekty pod uwagę. Istnieją bowiem klimatyzatory, które wymagają skomplikowanego montażu. Co więcej, trzeba naruszyć ściany oraz poświęcić na to dość dużo czasu. Dlatego też dziś poruszymy kwestię tego, jak montuje się klimatyzację typu split. Ten typ klimatyzatorów jest jednym z najlepszych rozwiązań niewymagających dużych zmian w ścianach i otoczeniu. 

Jak wygląda klimatyzacja typu split? Podstawowe informacje

Klimatyzacja typu split to urządzenie, na które składają się dwie jednostki. Pierwsza z nich to parownik. Umieszcza się go w pomieszczeniu i służy on do rozprowadzania ochłodzonego powietrza. Konstruuje się go z części, które nie są głośne. Wszystkie głośniejsze elementy umieszcza się w jednostce zewnętrznej, czyli w skraplaczu. Znajduje się on poza budynkiem. Jednak obie jednostki są ze sobą połączone. Służą do tego przewody freonowe. 

Montaż klimatyzacji typu split – jednostka wewnętrzna

Zacznijmy od tego, jak montuje się jednostkę wewnętrzną. Umieszcza się ją na ścianie tuż pod sufitem. Najpierw montowany jest stelaż samego urządzenia. Następnie należy wywiercić otwór na przewody freonowe. Musi mieć on lekki spadek, aby skropliny mogły samoczynnie spływać w dół. Teraz pozostaje tylko podłączenie instalacji chłodniczej. 

Montaż klimatyzacji split – jednostka zewnętrzna

W tym etapie konieczne jest użycie gumowych podkładek oraz dokładne wypoziomowanie całości. Jednostkę zewnętrzną nie umiejscawia się bezpośrednio na ścianie. Musi pozostać odpowiednio dużo miejsca na swobodny przepływ powietrza. Skraplacz podłącza się do instalacji chłodniczej i przechodzi do dalszych kroków. 

Należy teraz przeprowadzić próbę szczelności. Jeśli się one powiedzie, to należy zrobić próżnię w układzie klimatyzacji. Następnie przechodzi się do instalacji połączeń elektrycznych. Na sam koniec pozostaje tylko napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym. 

Czy montowanie klimatyzacji spli można przeprowadzić samodzielnie?

Klimatyzacja w Krakowie – jej montaż nigdy nie może być przeprowadzany przez osoby niedoświadczone.  Jest to nawet uwarunkowane prawnie poprzez Ustawę F-Gazową. Mówi ona o zakazie sprzedaży klimatyzatorów bez zapewnienia montażu do firm i osób prywatnych nieposiadających odpowiednich uprawnień. Dlatego też kupując klimatyzację mamy zawsze zapewniony montaż w cenie. Jednak warto wiedzieć, jak będzie on wyglądał. Dzięki temu będziemy mogli łatwo ocenić, czy chcemy dane urządzenie czy też nie. Być może jego montaż okaże się zbyt inwazyjny lub sam klimatyzator z całym układem będzie za duży. Powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie takie kwestie. Warto poświęcić trochę czasu na ocenę tego, czy dany klimatyzator opłaca się kupić. 

Redakcja enh.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *