Jak dobrać podkład do rodzaju i potrzeb cery?

Aby odpowiednio dobrać kolor podkładu do cery można wykonać test kartki. Jednak kolor to nie wszystko, ponieważ rodzaj kosmetyku musi być dopasowany do potrzeb skóry. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Jak odpowiednio dobrać odcień podkładu i jakich błędów nie popełniać? 

Jak już wspomnieliśmy, aby odpowiednio dobrać podkład to cery, warto wykonać test kart. Biała karta przyłożona do twarzy pokaże, czy Twoja skóra ma więcej różowych czy też żółtych pigmentów. W pierwszym przypadku możesz zaliczyć swoją cerę do chłodnego typu, a w drugim na pewno masz do czynienia z ciepłym typem urody. Generalnie, gdy Twoja skóra na tle białej kartki prezentuje się dobrze i niedoskonałości nie są uwypuklone, to powinnaś wybierać podkłady z odcieniem różu. Z kolei gdy uwydatniają się wszystkie niedoskonałości, to powinnaś sięgnąć po podkłady w ciepłej, beżowej tonacji kolorystycznej. W okresie zimowym będziesz potrzebować podkładu dokładnie w odcieniu swojej cery, a latem możesz pokusić się o ciemniejszy o ton. Przy wyborze nigdy nie kieruj się odcieniem skóry na nadgarstku, a także tym jak prezentuje się na nim puder. Skóra twarzy ma zupełnie inne właściwości i to właśnie na niej należy wypróbowywać kosmetyki do twarzy.       

Rodzaje podkładów – jak dobrać je do typu cery? 

Istotne znaczenie ma nie tylko skład podkładu, ale i jego właściwości. Podkład rozświetlający dla cery dojrzałej bardzo dobrze się sprawdzi, gdyż doda jej blasku, który częściowo utraciła. Młoda cera ma naturalny blask i poprzez dobór odpowiedniego podkładu można taki efekt uzyskać. Do cery problematycznej najlepiej sprawdzają się podkłady kryjące. Co ciekawe i w tym przypadku nie trzeba rezygnować z efektu rozświetlenia. Oczywiście należy też zadbać o odpowiednie krycie, dlatego produkt powinien posiadać obydwie cechy. Ważne jest też wcześniejsze użycie korektora kolorowego, jeśli konieczne jest zniwelowanie bardziej widocznych niedoskonałości. Do cery suchej przede wszystkim sprawdzą się podkłady nawilżające. W ich składzie powinien znaleźć się kwas hialuronowy, który dodatkowo chroni skórę przed utratą wilgoci, a także opóźnia procesy starzenia. W przypadku cery tłustej oczywiście należy zadbać o matujący efekt, zatem sprawdzą się podkłady matujące. Powinny mieć one działanie wygładzające i zwężające pory. Jednocześnie istotne znaczenie ma to, by nie zapychały porów i pozwalały skórze oddychać. Można je wybrać także do cery mieszanej. Gdy cera wygląda na zmęczoną i ziemistą, to warto wybrać podkład o działaniu rozświetlającym.

Jak aplikować podkład i puder?

Ważny jest sposób aplikacji. Można to robić przy użyciu gąbeczki albo opuszkami palców. W drugim przypadku jeszcze łatwiej o precyzję. Do podkładu można dobrać rozjaśniacz, a także bronzer. Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej kolorystyki takich produktów. Bronzer może być dwa tony ciemniejszy. Z kolei rozjaśniacz nie może mieć zbyt jasnego odcienia, by nie powstał karykaturalny efekt. Przy wykonywaniu makijażu pamiętajcie też o bakingu. Puder powinien być dopasowany do podkładu, można wybrać ten transparentny. Pozwala kontrolować błyszczenie się skóry w strefie T. 

Podkład jest swoistą podstawą makijażu i należy odpowiednio go dobrać. Warto by poza kryciem, matowym czy błyszczącym efektem zapewniał także odżywienie skóry. Coraz częściej podkłady mają w składzie substancje odżywcze, które zapewniają dodatkową pielęgnację i nie dotyczy to tylko kremów koloryzujących typu BB, CC czy DD.            

Materiał zewnętrzny

Redakcja enh.pl