Jak dbać o biżuterię srebrną?

Biżuteria srebrna, aby jak najdłużej wyglądała pięknie i była pełna blasku, wymaga odpowiedniego przechowywania oraz prawidłowego czyszczenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak i czym czyścić ulubione ozdoby. Dowiesz się także, w jaki sposób i gdzie ją przechowywać, aby jeszcze długo dobrze się prezentowała.

Srebrna biżuteria może wyglądać pięknie latami, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Wyjaśniamy, jak możesz sprawić, by bransoletki, pierścionki czy kolczyki ze srebra na długo zatrzymały swój blask. Oto kilka sprawdzonych patentów.

Biżuteria srebrna – jak ją przechowywać?

Podstawą jest odpowiednie przechowywanie biżuterii. Najlepiej, by znajdowały się one osobno, posegregowane tematycznie. Ważne, by się nie plątały. Poza tym powinny być z dala od wilgoci oraz źródeł dziennego światła. Powinny też unikać kontaktu z substancjami chemicznymi. Warto też chronić srebrne ozdoby przed kontaktem z perfumami, kremami, balsamami do ciała czy wodą podczas noszenia.

Wiele pań trzyma biżuterię w łazience albo na parapecie przy samym oknie – nie ma gorszych miejsc. Twoja srebrna biżuteria w takich miejscach na pewno będzie się bardzo szybko utleniała. Posegreguj i przechowuj ulubione ozdoby w pudełku lub szkatułce, a drobiazgi zamykaj pojedynczo w strunowych woreczkach, by się ze sobą nie plątały i nie rysowały o siebie.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Czym czyścić ulubione ozdoby? Biżuteria srebrna jest narażona na zabrudzenia, kurz czy wilgoć, a także kontakt z bakteriami w powietrzu. Musi być systematycznie czyszczona we właściwy sposób, bo w przeciwnym wypadku będzie czernieć – nieestetyczne plamy sprawiają, że nie można jej nosić. Srebrne bransoletki czy kolczyki można wyczyścić delikatną i miękką szmatką oraz delikatną miksturą przygotowaną z wody i płynu do mycia naczyń. Później osusz je miękką ściereczką.

Inne domowe sposoby to usuwanie ciemnego nalotu pastą do zębów lub domowej roboty miksturą. Wystarczy połączyć sodę z wodą, by przygotować gęstą pastę. Nakłada się ją na wybrane ozdoby i wytrzeć je delikatną ściereczką, potem spłukać pastę i starannie wysuszyć ulubione dodatki ze srebra.

Dostępne są także specjalne preparaty do czyszczenia biżuterii ze srebra, które możesz kupić w sklepie jubilerskim. Usuwanie śladów utleniania jest wyjątkowo proste – należy je po prostu włożyć do przygotowanej mikstury i odczekać. Dostępne są m.in. płyny czy chusteczki. Ich skład jest tak skomponowany, by nie niszczyły biżuterii. Jedną z ich zalet są łatwość oraz wielokrotność użycia. W efekcie reakcji chemicznych naloty i przebarwienia są usuwane, a srebro odzyskuje swój wygląd i blask.

Redakcja enh.pl