Co to jest chmura internetowa? Jaką chmurę wybrać do dużej firmy?

Chmura dla firm to rozwiązanie, które polega na dostarczaniu pamięci masowej, mocy obliczeniowej i oprogramowania. Dzięki tej technologii przedsiębiorcy z praktycznie każdego miejsca na świecie mogą korzystać z potężnych serwerów i przechowywać na nich bezpiecznie dane firmowe. Co warto wiedzieć na ten temat i jaką chmurę wybrać dla dużej firmy?

Co to jest chmura internetowa? W jaki sposób działa ta technologia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest chmura internetowa dla firm? To rodzaj usługi, w której dostawca udostępnia potężną, wirtualną moc obliczeniową i przestrzeń dyskową. Dzięki temu klient korzystający z chmury dla firm może usprawnić swoją działalność i zadbać o bezpieczeństwo danych firmowych. Co więcej, z chmury dla firm można skorzystać w dowolnym momencie, łącząc się z nią przez Internet.

Chmura dla firm jest niezwykle opłacalną usługą. Stworzenie własnego środowiska sieciowego może być bardzo kosztowne. W przypadku dużych przedsiębiorstw koszty dostosowania infrastruktury i zakupu odpowiedniego sprzętu mogą być liczone w setkach tysięcy złotych. Dlatego chmura dla firm jako outsourcing jest rozwiązaniem, które się opłaca.

Chmura dla firm – który model wybrać?

W pakietach dostawców oferujących chmurę dla firm dostępne są najczęściej dwa modele – publiczny i prywatny. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że skorzystać z niego może praktycznie każdy. Jest to dobre rozwiązanie na początek, ale nie do profesjonalnego wykorzystania, szczególnie w przypadku dużej firmy. Chmura publiczna ma zazwyczaj niższą moc obliczeniową, mniejszą przestrzeń dyskową i słabsze zabezpieczenia informacji.

Chmura prywatna to natomiast dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dużych firm. Wykupując taki pakiet usług, zamawiający jest jedynym jej użytkownikiem. Dzięki czemu może korzystać z jeszcze lepszej wydajności, dużej mocy obliczeniowej i solidnej ochrony informacji. Z reguły dostęp do prywatnej chmury dla firm proponowany jest ograniczonej liczbie osób.

Jaką ofertę chmury dla firm wybrać? Najlepsi dostawcy

Dwaj dostawcy, z których usług korzystają duże firmy, to Comarch i INEA. Ich oferta jest wszechstronna i dostępna w atrakcyjnej cenie. Dla dużych firm Comarch proponuje ofertę Chmura Enterprise. To wirtualne środowisko sprzętowe z oprogramowaniem Comarch ERP i rozwiązanie informatyczne stworzone wedle życzenia klienta. Całość uzupełniają zaawansowane systemy ochronne i szyfrowanie danych.

Z kolei INEAma w ofercie chmurę dla firm INEACloudPro, która umożliwia zapisywanie danych i dostęp do nich w formacie 24/7/365 z dowolnego miejsca na świecie. Obsługa wszystkich funkcji jest również prostsza ze względu na intuicyjny panel vCloud. Wysokowydajna usługa udostępniania mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej dostępna jest w dwóch modelach rozliczeniowych – abonamentowym i godzinowym. Dzięki temu można jeszcze dokładniej dostosować pakiet INEA do potrzeb firmy. CloudPro INEA to również niezawodność, którą gwarantują komponenty Dell® i Intel® oraz wirtualizacja klasy enterprise Vmware®.

Redakcja enh.pl